По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
България официално измести досега обявения срок, в който да се присъедини към валутния механизъм ERM II, с няколко месеца по-късно до към юли. Това стана ясно след изявление на премиера на страната Бойко Борисов след срещата му със зам.-председателя на Европейската комисия (ЕК) Валдис Домбровскис в Брюксел. Борисов участва на извънредната среща на върха на ЕС, на която се дискутира многогодишната финансова рамка на съюза. За новото изтегляне на срока към средата на годината се заговори неофициално още в началото на седмицата, а в четвъртък самият Домбровскис потвърди това в свое интервю за БНР, който по-рано през седмицата е разговарял с финансовия министър Владислав Горанов.
Междувременно според агенцията за кредитен рейтинг Fitch засиленият публичен дебат около приемането на еврото и курсът на лева при членство в ERM II повишава риска от допълнителни отсрочки, но експертите считат, че българското правителство и европейските институции все още имат воля да финализират процеса "с вероятно положително финално решение през втората половина на 2020 г. след преглед на постигнатото от ЕЦБ и европейски институции (вероятно през юли)". Това според Fitch би означавало еврото да замени лева като национална валута най-рано през 2023 г.
„При равни други условия Fitch вероятно ще повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България с едно ниво (от сегашните BBB до A - бел. ред.) при приемане в ERM II и с още едно ниво при формалното присъединяване на страната към еврозоната", пишат експертите на агенцията. Същевременно паузиране на процеса към еврото е изведен като първият рисков фактор, който би понижил оценката на страната, следван от рязък ръст на публичния дълг, поява на външни дисбаланси или влошаване на външнотърговската позиция.
Президентът Румен Радев без забавяне издаде указ за обнародване на промените в Закона за хазарта, с които се забраняват частните лотарии. От петък държавният тотализатор остава монополист на пазара на продажба на талончета. Няма яснота какво ще се случи със спечелените, но все още неизплатени печалби, чиято обща сума не е известна. Според юристи гражданите ще трябва да водят съдебни дела, ако им бъде отказано плащането.
Кабинетът одобри тол-системата с орязан обхват и тарифи. Тя ще заработи от 1 март и ще важи за магистралите и 2300 км първокласни пътища, а цените за тежкотоварни автомобили паднаха на 1-2 ст. на километър. Тол-системата трябваше да заработи още миналото лято, но проектът закъсня заради лоша организация от държавата, а после параметрите на системата трябваше да се преосмислят заради остро недоволство в транспортния бранш.
Окончателно бе прието законодателство, според което апартаментите в AirBnb и Booking ще плащат общински туристически данък. Сумата на ден на гост варира между 0,40 и 0,80 лв., защото обектите са приравнени на хотелите с една звезда. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които бяха одобрени на второ четене от депутатите в пленарната зала. В такъв случай в София и Пловдив например за гост в апартаментите през 2019 г. ще се дължат по 0,40 лв. за една нощувка, във Варна - 0,50 лв., в Слънчев бряг - 0,45 лв., а в Банско - 0,80 лв
Изпълнителният директор на ТЕЦ "Бобов дол" Емил Христов е освободен от ареста. Вчера той беше задържан за 24 часа, като в момента Христов отново изпълнява своите работни задължения. Определена е мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 30 000 лева, съобщиха от Апелативна прокуратура-София.
ЕС и Еврозоната
На двудневната си специална среща на върха държавните и правителствените ръководители на ЕС не можаха да постигнат компромис за бъдещия бюджет на ЕС. Според съобщения в медиите разговорите са се провалили главно поради различни идеи между така наречените нетни платци и нетни получатели: според публикациите Германия и Франция например искат да дадат само около 1 трилион евро за бюджета на ЕС от 2021 до 2027 г., докато страни като Унгария настояват за около 200 милиарда евро повече. Освен това страните от ЕС не можеха да се договорят как плащането на помощи от ЕС трябва да бъде обвързано с върховенството на закона в страните получатели.
Европейската комисия представи първи проект на своята „дигитална стратегия“. Освен всичко друго, тя предвижда да се насърчава използването на изкуствен интелект и компаниите, администрациите и учените да могат свободно да обменят данни. Освен това се очаква в бъдеще големите цифрови корпорации от САЩ и Китай да имат по-големи данъци и може да бъдат принудени да споделят своите данни. Все още не е ясно кога Комисията ще представи конкретни законодателни предложения.
Министрите на икономиката и финансите на ЕС поставиха Каймановите острови в черния си списък с данъчни убежища. Британската отвъдморска територия можеше да бъде включена едва след като Великобритания напусне ЕС, тъй като списъкът не включва нито една страна членка на ЕС. Панама, Сейшелите и Палау също са добавени в списъка. Фиджи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Вануату и трите американски територии Американска Самоа, Гуам и Вирджински острови вече са в списъка.
Северна Америка
Щатският парламент на Вашингтон скоро ще гласува законопроект, който ще отмени данъчните облекчения за компании като Boeing, които Световната търговска организация (СТО) счита за незаконни. Мярката има за цел да избегне наказателни мита от ЕС. САЩ и ЕС се обвиняват взаимно в незаконна помощ на авиационните групи Airbus и Boeing. Арбитражният съд на СТО констатира нарушения на субсидиите от страна на ЕС. Очаква се през следващите месеци да се вземе решение за незаконни субсидии за американския Boeing и произтичащата от това възможност за възстановяване на мита от ЕС.
Азия Китайското правителство планира да запази целта си за растеж от 6% въпреки кризата с коронавируса. За да подкрепи икономиката, китайската централна банка междувременно направи поредното намаление на лихвите. Едногодишният референтен лихвен процент е намален от 4,15 на 4,05%, а петгодишният - от 4,8 на 4,75%.
Японският брутен вътрешен продукт е спаднал с 1,6% през четвъртото тримесечие на 2019 г. в сравнение с предходното тримесечие, което е най-силният спад от пет и половина години. В сравнение със същия период на предходната година е отчетен спад от 0,4%. Според националния орган по статистика понижението се дължи предимно на увеличаване на данъка върху потреблението и на последиците от тежък тайфун.
Китайският коронавирус доведе до над 2000 жертви в Китай и до общо 75 000 заразени, като 700 от тях са в други страни. В Хонконг починалите са двама, а по един има във Франция, Япония, Филипините и Тайван. През седмицата властите в Пекин публикуваха подробно изследване на 44 000 потвърдени случая, което показва, че от вируса умират най-често болните и възрастните пациенти.
Развиващи се пазари
Международният валутен фонд смята, че публичният дълг на Аржентина вече не е устойчив и затова препоръчва намаление. То ще изисква "значителен принос от частни кредитори", каза МВФ. На Фонда е забранено от собствените ѝ устави да се откаже от собствените си вземания, които в случая с Аржентина са около 40 милиарда долара. Намалението на държавните разходи и/или увеличението на приходите не е „нито икономически, нито политически възможни“, според МВФ.
Турската централна банка сви за шести пореден път своите лихви. Водещата лихва беше намалена с 0,5 процентни пункта до 10,73%. P { margin-bottom: 0.08in } TD P { margin-bottom: 0in } A:link { so-language: zxx }