Избухването на епидемията от коронавирус ни напомни колко икономически оплетени са САЩ и Китай. Политиката също е замесена, тъй като някои във Вашингтон формират стратегии за втора Студена война и икономическо отделяне, пише за Financial Times Джоузеф Най, професор от Харвардския университет и автор на „Има ли моралът значение? Президентите и външната политика от Франклин Делано Рузвелт до Тръмп”.
Икономическият обмен може да доведе до повишаване на благосъстоянието в двете страни, но може да се използва и като стратегическо оръжие. Стратегията за национална сигурност на администрацията на Тръмп определя Китай като стратегическа заплаха. Точно каква заплаха представлява комунистическата държава и колко oплитане с нея могат да си позволят САЩ, пита той.
Разбирането на силата и взаимозависимостта в отношенията между САЩ и Китай зависи от разбирането на стратегическите цели на Америка. Ако печалбата за едната страна в тези отношения е възможна само за сметка на загуба за другата и ако дългосрочната цел на Китай е да унищожи САЩ, подобно на Хитлерова Германия през 30-те години на миналия век, тогава колкото по-малка е взаимозависимостта, толкова по-добре, макар че във военната и екологичните области известна обвързаност ще бъде неизбежна.
Съсредоточавайки се единствено върху използването на икономическата уязвимост като оръжие обаче стратезите могат да пренебрегнат факта, че взаимозависимостта може също да има положителния ефект от стабилизирането на взаимното възпиране. Наказанието и отричането са централни за класическата концепция за възпиране, но те не са единствените компоненти на разубеждаването. Оплитането е друго важно средство да се накара дадена сила да види, че цената на конкретно действие понякога ще надхвърли ползите, навреждайки както на нападнатия, така и на нападателя.
Например през 2009 г. Народната армия за освобождение на Китай призова правителството да продаде част от огромните доларови резерви на Пекин, за да накаже САЩ задето продават оръжие на Тайван. Китайската народна банка обаче посочи, че това ще доведе до големи разходи за Китай. Правителството взе страната на централната банка. Изсипването на долари на пазара може да постави САЩ на колене, но би имало също пагубни последици за Китай.
По подобен начин в настоящите сценарии, които предвиждат китайска кибератака върху енергийната мрежа на САЩ, икономическата взаимозависимост между двете страни би означавала висока цена и за Китай. Прецизните атаки срещу незначителни икономически цели може да не доведат до директен ответен удар, но нарастващото значение на интернет за икономическия растеж увеличава общите стимули за самоограничаване. Легитимността на китайската комунистическа партия зависи в голяма степен от икономическия растеж, а той от своя страна все повече зависи от интернет.