Фондовите пазари не улесняват живота на хедж фондовете. Изглежда, че дискомфортът ще продължи известно време, пише Лорънс Флетчър за Financial Times.
Януари се очертаваше доста приятен за мениджърите, ориентирани към акциите, докато масираните пазарни разпродажби, предизвикани от избухването на коронавируса, не изядоха голяма част от печалбите им. Тези фондове отчитат ръст от едва 0,2% от началото на годината до 28 януари, според компанията за данни HFR.
Мениджърите се озовават пред дилема. При неконтролируемите пазарни подеми те смятат, че инвеститорите им дават малко заслуги за подбирането на надценените акции. В много по-голяма степен, отколкото при предишните бичи пазари, цените на акциите често се поддържат от стимулите на централните банки. Това поддържа разходите по заемите ниски, защитавайки рисковите бизнес модели.
Мечите пазари също представляват опасност. Мениджърите могат да бъдат изкушени да направят твърде много залози за поскъпване на акциите, особено ако добрите времена продължат толкова дълго, колкото сега, само за да открият, че предлагат на инвеститорите слаба защита, когато индексите започнат да паднат. Това се случи през 2018 г., когато хедж фондовете се представиха по-слабо при спадащ пазар.
Същото може да се е случило и този месец: нетните залози на хедж фондовете за поскъпване на акциите - след изваждане на „късите“ позиции, при които те залагат на понижение на цените, достигаха до най-високите си нива от предходните 12 месеца, според Goldman Sachs.
В основата на проблема стои липсата на силни търговски мотиви, които предизвикват „скъсяване” на акции. За разлика от спукването на дотком балона в началото на века, което предлагаше перфектна възможност за залагане на спадащите технологични акции, или ипотечната кризата, от която се възползваха малцина, атрактивните къси сделки бяха малко и спорадични.
Замирането на търговията на дребно на водещите инвестиционни компании предлага някои възможности, както евентуално и излизането на Обединеното кралство от ЕС, въпреки че Brexit досега се оказа разочароваща стратегия за хедж фондовете.
Но като цяло опитът да се намерят печеливши „къси” сделки беше труден. Lansdowne Partners, един от най-големите хедж фондове в Европа, съобщи на инвеститорите в неговия Европейски фонд за абсолютна възвръщаемост, че десетте му най-губещи позиции през миналата година са били „къси” залози. Инвеститорите започнаха да се отдръпват. Миналата година те изтеглиха 22,4 млрд. долара от хедж фондовете за акции, според HFR.
По-притеснително за сектора е, че някои инвеститори може да се изтеглят, защото нямат доверие на мениджърите да ги защитят при спад. Инвеститорите намаляват вложенията си в традиционните „дълги-къси” фондове, изтъква Антъни Тод, главен изпълнителен директор на Aspect Capital, компютърно управляван хедж фонд, който следва пазарната инерция.
Ще има основателни причини да държите пари в хедж фондовете, когато дойде следващият мечи пазар. Но докато активите се помпат от стимулите на централните банки, инвеститорите ще продължат да се питат защо трябва да плащат високи такси на хедж фондове, когато могат да получат много по-добра възвръщаемост от евтин индексен фонд.