Една от най-интересните новини за изминалия месец беше, че най-големият мениджър на активи в света иска да превърне защитата на климата в сърцевината на корпоративната политика. Преди 2 седмици ръководителят на Blackrock Лари Финк публикува писмо, в което наред с други неща пише, че предстои фундаментална трансформация на финансовия свят. Причината за писмото (и промяната на сърцевината) е нарастващата информираност за климатичната криза.
Той пише: Всъщност промените в климата са почти винаги най-важният проблем, когато говорим с нашите клиенти навсякъде по света. Свидетели ли сме на на началото на една вълна, наречена Finance for Future? Карла Нойхаус и Сюзан Берджиус отиват по-далече в статия за Tagesspiegel и правят преглед на тенденцията за устойчивост в банковото дело. Накратко казано, има много начинания на хартия, но няма контрол дали са приложени. Но също така става ясно, че нещо все пак се задвижва. Не на последно място, защото все повече инвеститори искат „зелени“ финансови продукти. Съобщението на Blackrock внася инерция в тази динамика. Писмото от шефа на Blackrock показва фундаментално преосмисляне сред големите донори. Американският инвеститор например сега възнамерява да се раздели с акциите на производителите на въглища - нещо, което досега са правили само отделни застрахователи, като Allianz. Едно е ясно: това решение не се основава на новооткритата екологична осведоменост, а по-скоро на страха от последиците от изменението на климата върху собствения бизнес. Например, Blackrock обяви, че съзнателно ще класифицира рисковете за околната среда като инвестиционни рискове в бъдеще. Финансовите надзори настояват за това от известно време. Защото финансистите и банките също могат да бъдат силно засегнати от климатичните промени. Например може да очакват загуби, ако инвестират в компания, която е активна в регион, който е особено застрашен от екстремно време или покачване на морското равнище. Поради екстремното време може да има и пазарни изкривявания в цените на суровините и имотите.
В допълнение нараства и интересът от страна на инвеститорите да инвестират парите си устойчиво. Досега обаче това не беше толкова лесно, защото всички разбират нещо различно под термина „зелени финансови инвестиции“. Ето защо ЕС вече работи върху обща дефиниция, а експертите говорят за така наречената таксономия.