fallback

Растежът в САЩ подкрепя долната и средната класа

Акцентирайки върху растежа Тръмп направи повече за намаляване на неравенството, отколкото Обама, които се фокусира върху неравенството за сметка на растежа

14:19 | 13.01.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петъчният доклад за заетостта в САЩ през декември представляваше скромно разочарование, след като отчете по-малко нови работни места и забавяне в ръста на заплатите. Докладът обаче е изключение на фона на други силни скорошни данни за трудовия пазар, като голямата картина показва, че най-дългото разширяване в наемането от 80 години насам подкрепя особено работниците с по-ниски доходи, както сочи натрупването на доказателства, пише Wall Street Journal в редакционен коментар.

Коефициентът на безработица остана постоянен на ниво от 3,5%, тъй като икономическата активност се задържа около скорошния си връх от 63,2%. Новите 145 000 работни места са по-малко от средното увеличение от 184 000 през последните три месеца и средната стойност от 165 000 за последната година. По-голямата част от забавянето в разкриването на работни места изглежда е свързано с търговията и отразява по-ниските бизнес инвестиции.

Ръстът на заплатите на производствените работници се забави до 3% на годишна база в сравнение с 3,4% през ноември. Част от това може да се дължи на статистически шум, след като тенденцията през последните две години бе за по-висок ръст на заплатите при по-ниските доходи. Това е в контраст с ранните години на настоящата експанзия, когато реалните заплати стагнираха.

Интервенциите на Федералния резерв надуха цените на активите, което помогна на заможните, но направи малко за американците с ниски и средни доходи, които не притежават акции. Тогава дойде Доналд Тръмп, чиито дерегулация и данъчна реформа отприщиха бизнес инвестициите (преди митата му) и наемането на работа, което повиши заплатите.

Сравнителните данни са поразителни и най-вече пренебрегвани от пресата. През първите 11 тримесечия на президентството на Тръмп заплатите на работниците над 25-годишна възраст от долния децил по доходи са се увеличили средно с 5,9% годишно в сравнение с 2,4% през втория мандат на Барак Обама, сочат последните демографски данни на Бюрото по трудова статистика. Заплатите за средните два квартила са нараснали с 3,2% в сравнение с 2,2% и 2,7% между 2012 и 2016 г. Ръстът на заплатите за горния децил е останал стабилен на ниво от около 3%.

По-слабо образованите работници се радват на най-голямо увеличение в заплатите. Те са нараснали с темп от 6,1% за работници над 25 години без средно образование и с 3,9% за тези с колеж - и при двете категории повишението е около три пъти по-бързо, отколкото през втория мандат на Обама. Ръстът на заплатите при висшистите също се ускори, макар и в по-малка степен - от 2,2% на 3,2%.

Иронично, младите хора, обичащи социализма, получават най-големи увеличения на заплатите. Надниците са се покачили средно с 5,8% годишно за тийнейджърите, с 4,4% за възрастовата група 20-24 години и с 4,8% за тези между 25 и 34 години по време на президентството на Тръмп. Може би с повишаването на доходите им повече милениали (родените между 1980 и 1995 г.) ще поставят под съмнение приказката за неволята и революцията, която Бърни Сандърс им продава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:51 | 14.09.22 г.
fallback