IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин не можа да си върне любовта на народа през 2019 г.

Тове бе година, в която руският лидер увеличи влиянието си в чужбина, но го загуби у дома

10:27 | 29.12.19 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин по време на традиционната си годишна пресконференция. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин по време на традиционната си годишна пресконференция. Снимка: Ройтерс

Путин сега изглежда е открил нещо ново, както и начин да го пакетира като оферта: умелото използване на военна сила и това, което се разглежда като хибридни способности - хакерство, пропаганда, дипломация - в подкрепа на обсадените властници, които се смятат за преди всичко нежелани от Запада.

Изработената от Русия победа на сирийския президент Башар Асад е витрината на тази оферта. Но Путин също може да бъде благосклонен към способността на президента на Венецуела Николас Мадуро да запази властта си, въпреки че Западът призна претендента за неговия пост като легитимен лидер на нацията, а САЩ наложиха мощни санкции на режима. Руската подкрепа така и не премина на ниво военна операция, но тя помогна за поддържането на режима на Мадуро, дори когато венецуелците напускаха масово страната заради икономическите трудности, които им бяха причинени.

Предлаганата от Путин подкрепа на режими, считани за маргинални според стария, ръководен от САЩ международен ред, може да бъде проследена назад до политиката на царската фамилия Романови за безусловна подкрепа на монархиите срещу революциите. Тя спечели на руския президент някои важни приятели. Един такъв е турският президент Реджеп Ердоган, който закупи руски зенитни системи S-400, противопоставяйки се на американския натиск за отмяна на сделката. Друг приятел е саудитският престолонаследник Мохамад бин Салман, който запази сърдечни отношения с Путин, докато западният свят бе скандализиран от неговата очевидна роля в убийството на журналиста-дисидент Джамал Кашоги. Тази година Русия разви отношения на сътрудничество с Турция в Сирия, а това със Саудитска Арабия беше основен фактор за световната цена на петрола.

Путин също започна открито да предлага своята оферта на африканските държави: През октомври той събра няколко десетки африкански лидери в Сочи, за да даде сигнал, че Русия може да бъде призована да помогне за уреждане на спорове в замяна на концесии за природни ресурси. Руски наемници се появиха в Централноафриканската република, Либия и Судан.

Неочаквано мирогледът на Путин, основан на сделките, намери някои идеологически последователи в Европа, най-вече френският президент Еманюел Макрон, който открито постави под въпрос трансатлантическите отношения на Европа и подсказа, че е необходимо да се направи предпазливо сближаване с Русия. Макрон не е съюзник на Путин, но той очевидно споделя сходно мислене относно липсата на световен ред, който си струва да се защитава. Но Путин така или иначе не търси съюзници, а само средства за отстояване на глобалната роля на Русия.

Но нарастващото приемане на геополитическото мислене на Путин все още не се е превърнало в практически ползи за Кремъл, като смекчаване на европейските санкции, трайно решение на кризата в Украйна или значителни икономически дивиденти от Близкия изток и Африка. И това усилва домашните проблеми на Путин, които са преди всичко икономически.

Взаимоотношенията на руснаците с Путин са дълбоко търговски, както неговите с чуждестранните лидери. Това е удобен съюз: популярността му все още до голяма степен се основава на бързото повишаване на жизнения стандарт през първата половина на дългото му управление. Както показа 2018 г., така нареченият Кримски консенсус - скок на неговата популярност след анексията - беше само краткотраен изблик на империалистически ентусиазъм. През 2019 г. Путин се опита да съживи част от старата си икономическа магия, като започна десетина т. нар. „национални проекти“ на стойност 400 милиарда долара до 2024 г. Те имат за цел да подобрят здравеопазването и образованието и да потегнат руската инфраструктура.

Последна актуализация: 05:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 10
Вся власть Советам!
преди 4 години
По времето на Елцин *** в Москва почваха от 200 долара, а сега се радват на 100 левчета, има и доста по-евтини. Какво говори това за икономическата ситуация в Русия, как мислиш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 6
ing5rov
преди 4 години
мнм , нещо не чувам аплодисменти отстрана на америка , както беше при Елцин ... как мислиш ?! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 12
Вся власть Советам!
преди 4 години
В Руските форуми полу на шега, полу сериозно хората казват че Путин е агент на ЦРУ, защото успешно води Русия към дъното докато той и близкото му обкръжение изнасят пари, ценности и роднини на запад. В този смисъл управлението му е добро за всички. Липсата на варианти за компромис със Запада означава продължаващо отслабване на Русия, приветствано от всички, включително и Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 8
дядя Вова
преди 4 години
Петре, то ти плащат, но виж какво пишат твоите колеги и си опичай акъка, че на всеки може да му се скрои шапката, особено, ако под нея няма много:В Полша разбраха: Путин ще ги застави да си платят за русофобията"......Президентът на Русия Владимир Путин припомни за позорната роля на Полша за началото на Втората световна война, а след няколко дена по време на разширената колегия на Министерството на отбраната на Русия той прочете цитати от архивни документи, в които се казва, че през 1938 година полският посланик в Берлин Юзеф Липский в личен разговор с Адолф Хитлер е подкрепил идеята на фюрера за прогонване на евреите в Африка...........До момента Москва не предприемаше никакви мерки в отговор на наглите антируски брътвежи от полска страна, ограничавайки се само с официални протести.Но последното изявление на Путин може да има за Варшава много неприятни последствия.Руският президент съвсем неслучайно засегна темата за крайния антисемитизъм на предвоенното полско ръководство.Припомням, че през 2018 година президентът на САЩ подписа закон Номер 447 (Справедливост за оцелелите, останали без компенсации) за връщане на имуществото на жертвите на Холокоста. В случай на невъзможност да се установи личността на наследниците на жертвите този документ позволява да се предаде даденото имущество за обществено ползване на еврейски организациие, занимаващи се изследването на Холокоста за по-нататъшно използване за просветителски цели.Законът пряко засяга Полша, в която до Втората световна война живеят най-много евреи в Европа, а след края на войната бившето еврейско имущество главно премина в собственост на държавата.Според наличните оценки, стойността на бившето еврейско имущество, за което понастоящем могат да претендират еврейските организации, е в рамките на 300 млрд долара.След приемането на закона Полша бе подложена на безпрецедентен натиск от страна на еврейското лоби в САЩ и Израел. Според твърденията им, полската държава и поляците носят отговорност за Холокоста и трябва да бъдат изплатени компенсации. При това звучат доста яростни изказвания: достатъчно е да си спомним изявлението на главата на МВнР на Израел за това, че всеки поляк изпитва антисемитизъм още от млякото на майка си."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 16
sdk
преди 4 години
нищо тази година ще свали малко цените на водката и е готов. на тези алкохолици друго не им трябва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още