Световната търговия ще загуби последния си арбитър днес, оставяйки страните без възможност за постигане на окончателно решение по спорове в Световната търговска организация (СТО), посочва Асошиейтед прес в свой материал, цитиран от БТА. Вместо това тя ще се сблъска с така наречения от критиците закон на джунглата.
САЩ,чиито президент е привърженик на едностранния подход в икономиката и дипломацията, изглежда предпочитат да действат по този начин.
Мандатите на двама от последните трима съдии в Органа за решаване на спорове - апелативния орган на СТО - изтичат днес в полунощ. Тяхното напускане на практика ще лиши Висшия съд на световната търговия от възможността да издава решения.
Сред нерешените спорове са седем случая, които са внесени срещу решението на президента на САЩ Доналд Тръмп миналата година да обяви внасяните в страната стомана и алуминий за заплаха за националната сигурност и да ги обложи с данъци.
В по-нисшата инстанция на Органа за решаване на спорове на СТО могат да бъдат изслушвани случаите, но решенията няма да имат никакъв резултат, ако губещата страна обжалва в апелативния орган, който вече не функционира.
Така страните могат да използват митата и други санкции, за да ограничат вноса без да се безпокоят, че СТО може да ги упрекне за това. Подобен нарастващ протекционизъм може да създаде несигурност и да обезсърчи търговията.
Според Стефани Мърфи от подкомитета по данъчните въпроси към постоянния търговски представител на САЩ, спирането на работа на апелативния орган наистина ще е опасно за американския бизнес.
Предполага се, че апелативният орган на СТО трябва да има седем съдии, но редиците им оредяха, тъй като САЩ при президентите Джордж Буш, Барак Обама и Доналд Тръмп блокираха нови назначения, за да протестират срещу начина, по който СТО работи.
Тръмп и американският постоянен търговски представител Робърт Лайтайзър са особено гласовити критици на СТО. Те изтъкват, че търговската организация ограничава възможността на Вашингтон да се противопоставя на нелоялните търговски практики от Китай и не само.
Други страни същи се оплакаха от системата на СТО за решаване на спорове. Според критиците разглеждането на случаите отнема твърде дълго време, съдиите често вземат прекалено строги решения. Освен това организацията с централа в Женева няма достатъчно здрави механизми да се справи с предизвикателството, каквото представлява китайската икономика - необикновена смесица от капитализъм и държавен контрол. Реформирането на СТО е трудно, тъй като изисква консенсус от 164-те страни членки. Тръмп иска да използва американската икономическа и политическа мощ и влиянието на страната, за да наложи промени, които по-малките страни не биха могли.
Евентуалното спиране на работа на апелативния орган на СТО беше посрещнато с тревога от някои страни членки на организацията.
Посланикът на Китай в СТО Чжан Сянчън заяви в комюнике, че по този повод е сложил черна вратовръзка, която жена му дава за погребения. Според него това без съмнение е най-тежкият удар за многостранната търговска система от основаването й.
Посланикът на ЕС в СТО Жоао Агиар Мачадо обяви, че ЕС няма да подкрепя и няма да приема система, която се „плъзга“ към икономически отношения, основаващи се на силата, отбелязва БТА.