IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия предприема енергиен завой на изток, който я прави уязвима

Китай, който има много алтернативни източници на доставка в Азия и Близкия изток, държи картите

08:20 | 11.12.19 г. 41
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Енергийната политика на Москва рязко смени курса с две събития миналата седмица. Новият газопровод „Силата на Сибир“, който доставя газ от Русия към Китай, бе открит миналия понеделник от президентите Владимир Путин и Си Дзинпин и бележи завой на Москва към изтока.

В края на миналата седмица пък руски министри присъстваха на срещата на ОПЕК във Виена и приеха руското петролно производство да бъде намалено допълнително като част от опита на картела да стабилизира цените. Този ангажимент означава, че Русия - десетилетия наред провеждала твърдо независима петролна политика - сега е 15-тата държава-членка на ОПЕК, пише Ник Бaтлър за Financial Times.

Русия остава основен играч на международния енергиен пазар - през 2018 г. тя е нетен износител на повече от 9 милиона барела петрол на ден и почти 250 милиарда кубически метра природен газ. Сега страната се оказва в пазар на купувачите, който не може да контролира.

Този месец се навършват 20 години от номинирането на Путин за президент и за енергийния сектор на страната тези две десетилетия са период на успех след кризата в петролната индустрия през 90-те години. Добрите времена, обаче, направиха Русия още по-зависима от приходите от нефт и газ и, следователно, по-уязвима от развитията на световния пазар. Москва не се превърна в „енергийната суперсила“, която някои прогнозираха, а по-скоро в придатък на западащия картел OПЕК.

Първият голям успех бе ръстът на производството и износа. Добивът на петрол нарасна от 6 млн. барела на ден през 1999 г. до над 11 млн. барела на ден през миналата година, а производството на газ - от 52 млрд. кубически фута на ден до 65 млрд. куб. фута. Износът и на двете суровини се е увеличил, като количеството на търгувания нефт би било още по-високо, ако не беше системата за квоти на OПЕК, в която Русия неохотно участва.

Този растеж се основаваше на стратегическото отваряне към международните инвестиции, насърчавани от олигарсите, които притежават ресурсите на страната, след като изкупиха значителни държавни активи на безценица в годините преди Путин да дойде на власт. Руските компании Роснефт, Лукойл и Газпром бяха укрепени, за да станат истински сили в международната индустрия.

За инвеститорите ангажирането с Русия никога не е било лесно, но малцина - водени от BP - просперираха и успяха да запазят позициите си в страната, въпреки политическите премеждия. Путин устоя на изкушението за ренационализация, дори когато напрежението със западните правителства беше в разгара си.

Сега, въпреки санкциите, наложени от Европа и САЩ, много международни компании разглеждат Русия като потенциална зона за инвестиции поради огромната й неразвита ресурсна база. В сравнение с Близкия изток Русия е безопасно място за бизнес, защото компаниите се нуждаят от ресурсите й, а тя - от техните технологии и приходи.

Вторият голям руски успех е Росатом, държавната ядрена компания, която продължава да разработва реактори и е сключила сделки за изграждане на ядрени централи със страни като Китай, Египет, Унгария и Иран. Реакторите ВВЕР на компанията можеха да спечелят значителен дял от европейския пазар, предлагайки евтина и надеждна алтернатива, но повечето от сделките на ЕС с Москва - особено за нещо толкова чувствително като ядрената енергия - са политически неприемливи.

Нарастващият износ на нефт и газ донесе значителни приходи през десетилетията на власт на Путин. Създаденото богатство, обаче, не бе използвано добре, като икономиката не беше диверсифицирана. Нефтът и газът все още представляват 60 на сто от износа и осигуряват половината от целия федерален бюджет.

По всички стандарти Русия е петроикономика и - като много други такива държави - голяма част от богатството, създадено от сектора, намери своя път към западните банки и лондонските имоти.

Когато цените на петрола и газа падат, както през последните пет години, очевидната сила да бъдеш един от основните доставчици в света се превръща в белег на слабост. Русия е отличен пример за прехвърлянето на доминацията в енергийния пазар от производители към купувачи.

Историята на "Северен поток 2" - новият газовпровод под Балтийско море до Германия - се състои в желанието на Москва да си осигури още по-голям дял от европейския пазар на газ. Но този пазар се сви с повече от 10 на сто през последното десетилетие и може да намалее още повече, тъй като климатичните политики ускоряват възприемането на възобновяемите енергийни източници.

Това обяснява уклонът на изток. За Москва нямаше алтернатива. Газопроводът „Силата на Сибир“, който пренася газ за китайския пазар, ще увеличи износа, но ще направи Русия уязвима на колебанията в политическите й отношения с Пекин. По отношение на цената и обема на търгувания газ Китай - с много алтернативни източници на доставка в Азия и Близкия Изток - държи картите.

Подобно на всички останали петроикономики, Русия е в плен на обстоятелства извън своя контрол и е силно изложена на всяко по-нататъшно понижение на глобалните цени на енергията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 10 rate down comment 15
Стоян Петров
преди 4 години
Единственото от което разбира е да брои копейки. Не го насилвай за друго! Прекалено е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
Императорчик, а ти знаеш ли кои са китайците??? Договор няма, има подписан меморандум който не значи нищо. Няма количества и цена. Всъщност злите езици говорят че вече има, но е договорена цена под тази на LNG, който в момента е под 200 $ в планетарен мащаб. Още по-злите езици обаче говорят, че може да се е запазила коментираната в меморандума цена(мисля бе към 380 $ за 1000 к.м.), но затова пък поднебесната няма да купува количества. Така се и получава през първите най-малко 5 години. Но каквото и да говорят злите и по-злите езици, най-злия отсича че и в двата случая патока няма да се изплати. Наистина е логично - голямо количество ниска цена е равносилно на малки количества висока цена. А ти си достатъчно голям, за да зададеш конкретните въпроси на жужани - колко струва патока, какъв е договора за доставка като обем и цена и кое столетие ще се изплати? Защото жужани мълчи като Зоя Космодемянская и явно има защо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 12
Вся власть Советам!
преди 4 години
В статията не се твърди че Газпром няма да става по-силен. Говори се за това че Русия става по-уязвима заради повишаване на дела на износът на определена суровина в икономиката и свързаните с това рискове.Прочети внимателно текста няколко пъти и ще го разбереш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 6
data
преди 4 години
Абе има логика в статията - Европа , разпокъсана и пълна с разногласия е къде къде по удобен клиент от Китай . А виж перките и плочките в комбинация с затоплянето прави пазара не много сигурен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 22 rate down comment 16
Императорът
преди 4 години
Статия с пълни глyпосто, стил Стоянчик. Търсене на газ ще расте вратоломно заради отказът от въглища. Германия го разбира. Китай тоже. Газпром ще става все по-силен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 15
Императорът
преди 4 години
Стоянчик, я кажи: газ за колко МБ по договора трябва да получи Китай от Мощта на Сибир? Дали не са 400? Нали "патокът" нямаше да си избие парите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 17
Вся власть Советам!
преди 4 години
Нищо ново под слънцето. Необятната руска земя винаги е била износител на суровини към по-напредналите си съседи. През средновековието роби, след това кожи и човешки коси, сега петрол и ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
Вие знаете ли кои са китайците??? Вижте как се подиграват с *** : "Менеджер Газпром экспорта Андрей Зотов рассказал о контрактных обязательствах Газпрома по поставкам газа по газопроводу Сила Сибири в Китай на ближайшие три года. Сегодня мы можем говорить только о контрактных цифрах объемов поставок газа в Китай, потому что для нас следующий год будет первым опытом. Мы берем минимальные контрактные обязательства от 5, 10 и 15 миллиардов кубометров в год это имеется в виду 2020, 2021 и 2022 год соответственно это 85% от этих объемов, сообщил Зотов, передает РИА Новости." Хихихихихи.......цял паток за 5 милиарда(почти колкото харчи България), хайде 2022 да са 15!?!?!? Жива подигравка!!! И имате очи да ми опонирате???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 5
data
преди 4 години
То ценовите им условия са достатъчни - за справка питай руснаците който сами финансираха и изградиха "силата на сибир"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 33
Стоян Петров
преди 4 години
Китайците имат изцяло собствен самолетен двигател. Преди няколко месеца екипа който го разработи получи държавна награда. Естествено че е за военни цели, съжалявам че в момента не мога да цитирам точно. Това за двигателя, а иначе китайците вече се дразнят когато руснаците им крадат технологиите. Ето и пример : " Последний пример - издание Sina Military разразилось статьй, основная мысль в которой РФ приватизировала у Китая технологию гиперзвука. И российская противокорабельная 3М22 Циркон не что иное, как копия их, китайской гипрезвуковой ракеты DF-17, прототип которой они испытали ещ в 2009 году, опередив, таким образом, всю планету."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още