IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия предприема енергиен завой на изток, който я прави уязвима

Китай, който има много алтернативни източници на доставка в Азия и Близкия изток, държи картите

08:20 | 11.12.19 г. 41
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Енергийната политика на Москва рязко смени курса с две събития миналата седмица. Новият газопровод „Силата на Сибир“, който доставя газ от Русия към Китай, бе открит миналия понеделник от президентите Владимир Путин и Си Дзинпин и бележи завой на Москва към изтока.

В края на миналата седмица пък руски министри присъстваха на срещата на ОПЕК във Виена и приеха руското петролно производство да бъде намалено допълнително като част от опита на картела да стабилизира цените. Този ангажимент означава, че Русия - десетилетия наред провеждала твърдо независима петролна политика - сега е 15-тата държава-членка на ОПЕК, пише Ник Бaтлър за Financial Times.

Русия остава основен играч на международния енергиен пазар - през 2018 г. тя е нетен износител на повече от 9 милиона барела петрол на ден и почти 250 милиарда кубически метра природен газ. Сега страната се оказва в пазар на купувачите, който не може да контролира.

Този месец се навършват 20 години от номинирането на Путин за президент и за енергийния сектор на страната тези две десетилетия са период на успех след кризата в петролната индустрия през 90-те години. Добрите времена, обаче, направиха Русия още по-зависима от приходите от нефт и газ и, следователно, по-уязвима от развитията на световния пазар. Москва не се превърна в „енергийната суперсила“, която някои прогнозираха, а по-скоро в придатък на западащия картел OПЕК.

Първият голям успех бе ръстът на производството и износа. Добивът на петрол нарасна от 6 млн. барела на ден през 1999 г. до над 11 млн. барела на ден през миналата година, а производството на газ - от 52 млрд. кубически фута на ден до 65 млрд. куб. фута. Износът и на двете суровини се е увеличил, като количеството на търгувания нефт би било още по-високо, ако не беше системата за квоти на OПЕК, в която Русия неохотно участва.

Този растеж се основаваше на стратегическото отваряне към международните инвестиции, насърчавани от олигарсите, които притежават ресурсите на страната, след като изкупиха значителни държавни активи на безценица в годините преди Путин да дойде на власт. Руските компании Роснефт, Лукойл и Газпром бяха укрепени, за да станат истински сили в международната индустрия.

За инвеститорите ангажирането с Русия никога не е било лесно, но малцина - водени от BP - просперираха и успяха да запазят позициите си в страната, въпреки политическите премеждия. Путин устоя на изкушението за ренационализация, дори когато напрежението със западните правителства беше в разгара си.

Сега, въпреки санкциите, наложени от Европа и САЩ, много международни компании разглеждат Русия като потенциална зона за инвестиции поради огромната й неразвита ресурсна база. В сравнение с Близкия изток Русия е безопасно място за бизнес, защото компаниите се нуждаят от ресурсите й, а тя - от техните технологии и приходи.

Вторият голям руски успех е Росатом, държавната ядрена компания, която продължава да разработва реактори и е сключила сделки за изграждане на ядрени централи със страни като Китай, Египет, Унгария и Иран. Реакторите ВВЕР на компанията можеха да спечелят значителен дял от европейския пазар, предлагайки евтина и надеждна алтернатива, но повечето от сделките на ЕС с Москва - особено за нещо толкова чувствително като ядрената енергия - са политически неприемливи.

Нарастващият износ на нефт и газ донесе значителни приходи през десетилетията на власт на Путин. Създаденото богатство, обаче, не бе използвано добре, като икономиката не беше диверсифицирана. Нефтът и газът все още представляват 60 на сто от износа и осигуряват половината от целия федерален бюджет.

По всички стандарти Русия е петроикономика и - като много други такива държави - голяма част от богатството, създадено от сектора, намери своя път към западните банки и лондонските имоти.

Когато цените на петрола и газа падат, както през последните пет години, очевидната сила да бъдеш един от основните доставчици в света се превръща в белег на слабост. Русия е отличен пример за прехвърлянето на доминацията в енергийния пазар от производители към купувачи.

Историята на "Северен поток 2" - новият газовпровод под Балтийско море до Германия - се състои в желанието на Москва да си осигури още по-голям дял от европейския пазар на газ. Но този пазар се сви с повече от 10 на сто през последното десетилетие и може да намалее още повече, тъй като климатичните политики ускоряват възприемането на възобновяемите енергийни източници.

Това обяснява уклонът на изток. За Москва нямаше алтернатива. Газопроводът „Силата на Сибир“, който пренася газ за китайския пазар, ще увеличи износа, но ще направи Русия уязвима на колебанията в политическите й отношения с Пекин. По отношение на цената и обема на търгувания газ Китай - с много алтернативни източници на доставка в Азия и Близкия Изток - държи картите.

Подобно на всички останали петроикономики, Русия е в плен на обстоятелства извън своя контрол и е силно изложена на всяко по-нататъшно понижение на глобалните цени на енергията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

31
rate up comment 10 rate down comment 15
Sans importance
преди 4 години
Господине, в цивилизациите, към които претендирате да принадлежите, думата джендър няма същата негативна конотация, която успя да придобие из волните балкански поля поради пословичната простотия, крайна некадърност и повсеместната провинциална затвореност на обитателите им. Ако дойдете тук, Ви предупреждавам, че на хомофобията се гледа не просто по-негативно отколкото на расизма, а тя директно е инкриминализирана. Ако вземете да им научите някой от езиците, ще разберете някои доста цветущи епитети, с които описват такива като Вас. Антируските чувства са разпространени навсякъде из Европа, но никъде такъв плам няма като в България, и то главно основан на културно ниво. Моля, сверете си часовника спрямо реалността, преди толкова категорично да се имате за част от цивилизованата култура, когато така лековерно употребявате термини и епитети, за които в цивилизованата култура ще бъдете не просто гледан с укор, ами съдебно преследван.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 8
zelka007
преди 4 години
ха ха .. аз мислех , че го закачаш импа да става приказка за силата на сибир ... https://***.svoboda.org/a/30307072.htmlзначи , убавците от газпром , яко бурят в оценката , като дори $55-60 е занижена сериозно :))) и не включва още един куп допълнителни разходи ... леле какво прави нефта и газта ... е сега се зачетох , прав си да го гъделичкаш на темата ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 12 rate down comment 10
zelka007
преди 4 години
хаххаххаа ... -------------"Сега доволен ли си Индия е ядрена сила, имат ракети у космоса и шахматни шампиони"-------------затапи го с едно изречение :))) ... язък за труда дето е фърлил да пише и съчинява ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 10 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 4 години
Да ве да, ама да кажат директно че не гонят финансови резултати, а политически такива. Какво ще споря с Императрицата??? Както вече съм споменавал рашаните са царе на сделките кон за кокошка или по руски казано - спирт продали а денги вьiпили. Просто си признават, че са кръводарители за Китай и всички се къпем в мир и любов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 23 rate down comment 8
ДХДО
преди 4 години
разбира се че имам право... ====По някаква причина си решил да се преструваш, че не разбираш смисъла на това, което ти казвам : малко по на запад от Калотина смятат тебе, мене, нас българите за много по-ниско стъпало на цивилизацията от индийците. Това питах - как се вписва в някаква пълна логическа конструкция, обстоятелството, че мислиш за себе си, като част от някаква си цивилизация (Западната), която не ти признава такъв статут и даваш оценки на трети субекти, които същата тази цивилизация, възприема като много по-близки до себе си по цивилизационен признак?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 13 rate down comment 17
Вся власть Советам!
преди 4 години
Еми да и нищо ново. Постоянно във всяка държава се изпълняват проекти, които са политически, а не икономически. Какъв е примерно икономическият смисъл да се ремонтира пътя до някакво забито село, в което живеят стотина души вместо да се закърпи улица в град, която ще се ползва от няколко хиляди?В България например Соди-Девня беше построен за да работи на загуба. Себестойността на продукцията беше 2,5 пъти по-висока от продажната цена. Получаваше се че доларчето влязло в държавата струваше 2,33 лв, а не 0,93 лв колкото беше официалния курс. Но държавата имаше отчаяна нужда от доларчета. Русия има нужда от диверсификация на пазара, както България има нужда от диверсификация на доставчиците. Въпросът е как ще се отрази на икономика по-малка от италианската такава огромна инвестиция, а отговорът ще го даде само бъдещето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 13 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
Уважаема Императрице, цитирам ти изчисленията на експертите на Газпром. В тях е посочено че при цена на петрола 90 $ за барел, газопровода ще излезе на печалба 2048 година. Поне аз не смятам че нефта ще е повече от 60-70 $ или тяхната равностойност(поради инфлацията с времето). Затова вземай калкулатора и ни уведомявай, до 2060 година ще се изплати ли Силата на Сибир? : " Они рассчитали цену газа в трех разных вариантах: ее привязали к цене нефти по 60, 75 и 90 долларов за баррель. И согласно обоснованию инвестиций, которое делали газпромовские плановики и экономисты, получается, что даже по цене самой дорогой нефти проект не окупается даже в 2048 году! Это не коммерческий проект вообще."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 13
khao
преди 4 години
без-критично си присвояваш (*) правото да раздаваш оценки по цивилизованост---разбира се че имам право... щом хората от тези дтржави идват надам, а не ние натам.... значи те искат да са като нас, да живеят нашия живот по нашите правила, а не ние като тях... следователно ще слушате и ще се учите от нас!ти некакъв мултикултурен ли си или друга форма джендър, та не си съгласен ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 15
khao
преди 4 години
въпросан е теб кво те е газило че си така увреден ?и понеже нямаш контра аргумент да довая още един пиронМКС е почти на края на живота си, но руснаците оше не да довършили своята част... да надградя стоян,големите руски технологични проекти, големите празни приказки!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 14 rate down comment 5
ДХДО
преди 4 години
като Индия е, същите цииигани и скотове са !====Имам лоша новина за тебе : цивилизацията от която , очевидно претендираш, че си част и в това си качество, без-критично си присвояваш (*) правото да раздаваш оценки по цивилизованост, смята тебе и всичките ти сънародници (ест, не изключвам и себе си) за много по-пълна и непосредствена дефиниция на понятията *** и скот, от колкото индийците. ... ти решавай, чие мнение е меродавно твоето или това на Цивилизцията.--------(*) Глагола присвоявам си , освен синоним на отнемам има значение : да дам, сам на себe си; да делегирам на себе си (без чужда санкция) някакви права или някакво качество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още