fallback

Кризата може да започне от пазара на корпоративен дълг

Броят на компаниите, чиито разходи за лихви надвишават годишните им печалби, достигна ниво, невиждано след световната финансова криза

08:12 | 16.12.19 г. 5
Автор - снимка
Създател

Зомби компаниите продължават да шестват в корпоративния свят, като групата им се разраства, пише за Financial Times Галя Велимухаметова, старши инвестиционен мениджър в Pictet Asset Management.

Броят на предприятията в индустриализираните страни, чиито разходи за лихви надвишават годишните им печалби - т.нар. „зомби компании“, както още са известни, достига ниво, невиждано след световната финансова криза. Bank of America Merrill Lynch изчислява, че има 548 от тези зомбита сред предимно богатите държави от ОИСР. За сравнение, най-високият брой по време на кризата беше 626.

Тези зомбита бяха поддържани живи с години чрез евтини разходи по заемите, за което допринесоха инвеститорите, преследващи каквато и да е доходност на фона на бичия пазар при държавните облигации. Това помага да се обясни защо днес има пет пъти повече зомбита, отколкото в края на 90-те години, когато лихвите бяха значително по-високи в световен мащаб.

Имотната група WeWork, която продължава да изсмуква все повече капитали, само за да се задържи на повърхността, трябва да бъде главното зомби. Но както се подчертава в скорошно проучване на Morgan Stanley, има много други големи компании с масивни дългове, които нямат достатъчно приходи, за да покриват лихвените си плащания, като Telecom Italia и базираната в Гърция лотарийна компания Intralot.

Броят се увеличава особено сред малките и средни американски фирми, в Европа и особено във Великобритания. Емблематични британски компании, залети от дългове, все по-често фалират, като икономическите последици от Brexit вероятно ще вкарат в затруднения "побратимите" на туроператора Thomas Cook.

Увеличаването на корпоративния дълг е естествено следствие от политиката на лесни пари на централните банки, които поддържат лихвените проценти на ниски нива. Лесно е да се види причината за нарастващата задлъжнялост в реалната цена на дълга. Разходите за заеми на компаниите, представени чрез коригираната спрямо инфлацията доходност на корпоративните облигации от еврозоната с инвестиционен клас, са около минус 1 на сто. Ситуацията е подобна в други части на света.

Корпорациите отговориха на тази среда, като оптимизираха източниците си на финансиране. Никъде това не е по-очевидно, отколкото в САЩ, където от 2009 г. насам компаниите са заели над 3,1 трлн. долара чрез дългови ценни книжа и заеми, като същевременно са изкупили обратно акции за 4 трлн. долара, според данните на Федералния резерв на САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:22 | 13.09.22 г.
fallback