IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Визията на Макрон за европейската сигурност е незряла

Идеите на френския президент са базирани на погрешен дългосрочен поглед към Русия и такъв краткосрочен спрямо САЩ

08:20 | 12.11.19 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Еманюел Макрон. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Еманюел Макрон. Снимка: Ройтерс

В забележително откровено интервю пред британското списание Economist френският президент Еманюел Макрон изложи визия за европейска архитектура в областта на сигурността, която включва повече сътрудничество с Русия и по-малко със САЩ, отколкото в момента. Това е смело, но погрешно, пише Леонид Бершидски за Bloomberg.

„Според мен това, което в момента преживяваме, е мозъчната смърт на НАТО поради липса на каквато и да е координация при вземането на стратегически решения между Съединените щати и техните съюзници“, обяви Макрон. Според него САЩ не споделят интересите на своите европейски партньори. При президента Доналд Тръмп САЩ разглеждат ислямисткия тероризъм и действията на Русия в Украйна като проблем на Европа, защото те се разиграват на европейска територия, далеч от бреговете на САЩ. Всичко, което правят САЩ, е да предоставят защитен чадър в замяна на изключителен ангажимент за закупуване на американски продукти. „Франция не се е подписала за това“, каза Макрон, като даде да се рабере, че се съмнява в ангажимента на Тръмп относно гаранцията за взаимна сигурност на НАТО, посочена в член 5 от Северноатлантическия договор.

Тази несигурност обяснява усилията на Макрон да включи повече европейски държави в сътрудничеството в областта на отбраната, което той признава, че няма да даде незабавни резултати. Това обяснява и неговото нежелание да се солидаризира с това, което той нарича "наистина твърда" позиция на САЩ спрямо Москва. За Макрон Русия няма дългосрочна алтернатива на „партньорския проект“ с Европа и затова европейците трябва да се ангажират с него и да изяснят по кои въпроси може да има незабавно сътрудничество (например борбата с тероризма) и по които е препоръчително да се започне просто с избягване на конфликти (например кибервойната). За да направи това възможно, Макрон иска да обсъди какви гаранции иска Русия, за да се чувства по-сигурна, и дори е отворен да говори за „гаранции от ЕС и НАТО за прекратяване на разширяването им към определени територии“.

Този мироглед има очевидна вътрешна логика, особено ако САЩ не са напълно отдаден съюзник: „Имаме право да не бъдем откровени врагове с враговете на приятелите си“.

Проблемът с тази логика е, че изглежда е изградена върху дългосрочен поглед към вариантите пред Русия и краткосрочен спрямо тези пред САЩ. Именно това подкопава агитацията на Макрон за европейски отбранителен блок, който да съществува паралелно с НАТО.

Макрон сподели пред Economist, че Русия е изправена пред само три стратегически опции: да се опита да бъде суперсила сама по себе си, да стане васал на Китай, или да възстанови политиката на баланс с Европа. Според френския президент само третият вариант е жизнеспособен. Очевидно руският президент Владимир Путин би се почувствал неудобно да направи своята страна младши партньор на Китай. Пътят към суперсила пък е труден, защото свиващото се, застаряващо население на Русия не може да го следва, а путиновият "консерватизмът, основан на идентичността" му пречи да води "миграционна политика". Така че остава само сближаването с Европа.

Това е грешка. В Русия има голяма имиграция. Официалната й статистика за притока на население е ненадеждна поради безвизовата политика спрямо бившите съветски републики, но страната е пета в света по превеждани суми от мигранти към родината им, точно след Германия и пред Китай и Франция.

Последна актуализация: 09:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 12 rate down comment 6
Valentin13
преди 5 години
и тебе джендъротията ти е изпила мозъка. човек е мислещо, вярващо същество, със стремежи и идеали /идеи. "вижданията" са термин на разрушението, защото вижданията се променят, като всичко непостоянно. Лидер е човек с визия и вяра, фолоуърите са хора с виждания. глупакът няма визия и идеали, той е цял живот фолоуър, справка - khao.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 7
Бидонойл
преди 5 години
"пробвай със себе си, ако вярваш в нещо силно разбира се..."Какво общо има вярата? Вяра е религиозен термин. Аз ти говоря за убеждения. Убежденията могат да се променят и развиват при наличието на достатъчно силни аргументи. Хората с убеждения не отричат автоматично чуждите гледни точки. Докато вярата е сляпа и не търпи никаква критика, а и в повечето се дължи на невежество. Хора с убеждения могат да постигнат компромис. Хора с вяра - никога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 10
khao
преди 5 години
еталона за какво ? айде поне един път пиши смислено и разбрано, ти едно изречение не можеш да напишеш, а си тръгнал политически курс да задаваш !Ако нещо не ти е ясно, питай но не пиши безсмилени изречения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 7
Valentin13
преди 5 години
интересно ми е какъв ти е еталона, мярката. или няма такава, а? просто една глупава, безмислена джендъротия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 7
khao
преди 5 години
тези които водят Европа към пропастта, са точно като тебе.----де да беше вярно това ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 11
khao
преди 5 години
неее, ти не ставаш за нищо ... възрастните дето са с акъла си ги уважавам силно ... не се слагай в общото моля!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 7
Valentin13
преди 5 години
пробвай със себе си, ако вярваш в нещо силно разбира се - изправя се пред тебе един, който има протиположната идея. как се чувствуваш ти след компромиса? какво става с твоята идея?ако обаче не вярваш в нищо достатъчно силно, и нямаш никакви идеи, като среден европеец, просто не чети моя коментар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 9
Valentin13
преди 5 години
типичната джендър-либерална идеология - възрастните не стават за нищо!глупаво момче - зрелите общества слушат мъдростта и се управляват от мъдреци, а не от *** занимаващи се само с електронни играчки.тези които водят Европа към пропастта, са точно като тебе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 7
Бидонойл
преди 5 години
ЕС поне се учат как да си решават различията с преговори и компромиси. По-добре ли е в GB, където политическите разногласия и неотстъъпчивост ги докараха до задънена улица? Или в САЩ, където противопоставянето вече избива в екстремизъм и на следващите избори ще се борят крайно леви и крайно десни? Или в Русия и Китай, които са в другата крайност - там друго мнение въобще не се допуска?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 8
khao
преди 5 години
така е, човек като одъртеее и се сеща "че едно време не беше така" ! ... и като го избие на една носталгия и спомени когато му е ставал, че земе и избере някой тъпуyyнгер като рижия, щото в него се вижда себе си и къв можеше да е той ! .... ако не беха джендърите да му пречат :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още