IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За какво ѝ е на Русия Черният континент?

Третата световна война ще е между Индия и Китай. Която ще се води в Африка. И за Африка

16:16 | 05.11.19 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Третата световна война, ако не дай Боже се случи, няма да е война между социалистическия лагер и капиталистическия концлагер, нито между християнския Запад и мюсюлманския Изток, нито между Москва (така наречения Трети Рим) и Вашингтон (така наречения Сияен град на хълма). Всички тези конфликти общо взето отшумяха. Това ще е война между Индия и Китай. Която ще се води в Африка. И за Африка, посочва руското издание „Взгляд“ в коментар, цитиран от БТА.

Центърът на тежестта на световната цивилизация видимо се е изместил вече към югоизточната част от Евразийския континент, където са разположени Китай и Индия. На първо място по демографски причини. В момента на Земята живеят близо 7,75 милиарда души. Около 2,8 милиарда от тях - в Индия и Китай. Всеки трети жител на планетата (и повече дори) е индиец или китаец. Естествено още има изоставане, ако погледнем оригиналните технологии и начина на живот. Но размерът на територията и броят на населението са неща от значение, винаги са имали и ще имат значение в борбата за световна хегемония.

Изоставането в технологиите впрочем днес също не е никак безспорно. Модерните градове в Китай изглеждат като илюстрации към футуристични романи за 22 век. Ако не слагаме в сметката „счетоводните трикове", икономиката на Китай по обем със сигурност е на първо място в света. Индийската икономика също не е малка. Армии имат и двете страни. Имат и ядрени оръжия. Плюс голямо население. Но площта им иде възмалко. Съответно и ресурсите. А всичко това го има в Африка.

Русия също има много земи и ресурси, „прекалено много" в очите на западните държави, незабравили влажните си мечти да разширят за сметка на Русия своя Lebensraum (нем. - „жизнено пространство", б. пр.). Територията на Русия обаче е сигурно защитена от мощната руска военна машина, въоръжена, между другото, и с ракети, носещи ядрени бойни глави, но не само. Никой не би планирал нахлуване в Русия, ако е със здрав разум и разсъдък.
Слаб ефект ще имат и опитите за инфилтриране на страната. Няма защо да се страхуваме примерно, че китайците самостоятелно ще "превземат" нашия Сибир. Нищо няма да направят, без да ги подпомогнат собствените ни корумпирани чиновници. Тъй че всички опасности за руската територия и ресурси не идват отвън - от експанзията на Китай, камо ли на Индия, а са вътре, в самата Русия.

Африка обаче е кажи-речи „ничия". В световната геополитика Черният континент не е субект, а обект на претенции. Европа и Америка силно свиха присъствието и влиянието си там. Затова пък дойдоха Индия и Китай. Първоначално Индия използваше факта, че в ред африкански страни, бивши колонии на Великобритания, все още има големи диаспори от индийци ( като поданици на британската корона те се движеха свободно в имперските граници).

Ще припомним, че самият основател на индийската държава Мохандас Ганди дълги години е живял и работил в Южна Африка. Индийци заеха ключови позиции в икономиката, финансите, търговията. И щом Британската империя престана да съществува, Индия сметна Африка за свое „законно наследство" от бившата метрополия.
Но през последните години новият световен хегемон, Китай, взе дейно да овладява територията и ресурсите на африканските страни. Китай води политика на ненамеса (досами китайските предприятия негрите могат да се колят помежду си, изтребвайки цели села, китайската охрана не се меси) - просто завладява и експлоатира територии, дори внася собствени служители и персонал от Китай. В Африка също живеят хора, много хора, към 1,2 милиарда души, но никой не иска да чуе мнението им.

Последна актуализация: 15:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 24 rate down comment 8
Императорът
преди 5 години
Стоянчик все още не може да преодолее шокът от победата на Газпром над САЩ, затова хич го няма с мисленето - за да зацепи, че то не е достатъчно сомалийчетата да се плодят, защото трябва и да се плюска нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 5
Бидонойл
преди 5 години
Да, ама в Сомалия има 46% детска смъртност. Като добавим HIV, от който *** и възрастните, както и многобройните други болести върлуващи в Африка, може би тази раждаемост едвам стига за запазване числеността на населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 8
дядя Вова
преди 5 години
Инвестора, сделките за милиарди бяха сключени отдавна,сега ли ви спуснаха опорките или ви трябваше време за реакция?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 6
дядя Вова
преди 5 години
Реалността е халюцинация, породена от недостатъчен алкохол в кръвта.Уинстън Чърчил
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 17
Стоян Петров
преди 5 години
Като гледам раждаемостта в Китай(1.62), па макар и Индия(2.33) и като я сравня с тази в Сомалия(6.27) и се чудя кой кого ще тръгва да превзема? Сегашните 50 годишни китайци и индийци идват от семейства с по 5-6 деца. Това беше пикът им, от тук нататък - японизация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 27
redcretin
преди 5 години
Може ли такъв сакат превод? Личи си рашкия източник - "наш" навсякъде, където става дума за рашки. То бива слугинаж, ама Тиквестора надмина себе си тоя път :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още