Датата 1 ноември 2019 г. трябваше да е паметна за Европейския съюз (ЕС). На хоризонта трябваше да изгрее новата Европейска комисия (ЕК), а Великобритания щеше да е напуснала клуба. Вместо това, обаче, мъгла от несигурност надвисва над Брюксел, пише онлайн изданието politico.eu.
Встъпването в длъжност на новия председател на Комисията Урсула фон дер Лайен и екипа ѝ ще се забави поне до началото на декември, а може би дори и до началото на 2020 г. Brexit е отложен отново - официално до края на януари, но вероятно ... е, кой би се наел да гадае докога.
Поне що се отнася до ситуацията с Комисията, това означава, че няма кой да лансира инициативи по належащи въпроси. Фон дер Лайен представи смели планове на много фронтове, но все още няма силата дори да започне да се опитва да ги реализира. Междувременно Комисията на Жан-Клод Юнкер преминава в режим на поддръжка - натоварена е да държи нещата да тиктакат, но да не изземва инициативата от своя наследник.
Забавянето на новата Комисия означава и че служителите на ЕС са заседнали в кариерна несигурност, а лобистката общност на града - търговски органи, консултантски организации и неправителствени организации, чака да се появят нови силови играчи.
Самият Юнкер разказа новата реалност на своите комисари в черно и бяло. "Както и в предишните случаи, правомощията на Комисията в тази ситуация са ограничени до работа по текущи въпроси, която се основава на необходимостта да се осигури приемственост“, пише той в писмо от 25 октомври, изпратено до комисарите му. Изданието разполага с писмото.
„През този период ще продължим ежедневното управление на обществените дела в съответствие с правилата на Съюза и управлението на текущи досиета или процедури без да нарушаваме политическия избор на предстоящата Комисия“, посочва той. С други думи Юнкер казва на комисарите си: „Ние сме на служба, но вече не сме на власт“.
На служителите е обяснено да преминат в „безшумен режим“ и да избягват да говорят за бъдещи дейности, коментира работещ в институцията. Един дипломат от ЕС определи настоящата ситуация като "по-скоро като преминаване през тунел" с "малко светлина в края".
Тази светлина може да е по-далечна, отколкото изглежда. Някои служители и дипломати заявиха, че новата комисия може да се наложи да изчака до 1 януари или по-късно, за да встъпи в длъжност.
Най-малко три комисарски поста все още ще трябва да бъдат запълнени, след като Европейският парламент (ЕП) отхвърли първоначалните кандидати на Франция, Унгария и Румъния. Броят на свободните работни места от най-високо ниво нараства до четири, ако фон дер Лайен реши да назначи британски комисар, въпреки че Лондон ясно заяви, че няма да предложи такъв.
Като се има предвид, че новите кандидати от Франция и Унгария - Тиери Бретон и Оливер Вархели, може да се сблъскат с труден процес на потвърждение, а Румъния все още не е определила кандидат, приемлив за новия председател на ЕК, графикът за старта на 1 декември изглежда твърде малко вероятен.