IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Недостатъкът на отрицателните лихви

Инвеститорите и потребителите могат да бъдат изплашени от неконвенционалната парична политика

13:10 | 30.10.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Това създаде такова разяждащо отношение на недоверие, че инвеститорите предположиха, че цените ще продължат да падат, подсилвайки дефлационната среда. (Китай трябва да вземе това под внимание предвид собствените си проблеми с лошите заеми.)

Впоследствие Японската централна банка (ЯЦБ) предприе експерименти с паричната политика за борба с дефлацията, включително, в крайна сметка, отрицателни лихви. Изглежда обаче, че това имаше малък ефект върху потребителската или корпоративната психология. Напротив, когато интервюирах инвеститори там, те изглеждаха още по-уплашени от преди, тъй като се страхуваха, че радикалните експерименти предполагат, че ЯЦБ знае нещо неприятно, което не им е известно.

Подозирам, че нещо подобно отскоро е в ход в Швейцария, където ставките в момента са отрицателни. Така също и в еврозоната, където миналия месец Европейската централна банка (ЕЦБ) тласна лихвите на още по-отрицателна територия.

Икономическата теория би казала, че отрицателните лихви трябва да подтикнат повече компании и потребители да харчат - в края на краищата защо някой ще спестява, когато банките налагат такса за държането на пари при тях? Но трябва само да прегледате немската преса, за да видите колко непопулярен е този експеримент.

Всъщност рискът е, че отрицателните ставки просто подклаждат страховете сред инвеститорите, че нещо е дълбоко и трайно грешно в този свят на Алиса в страната на чудесата.

Има ли решение? Очевидното е политиците да спрат да делегират тежката задача на централните банки и да започнат да използват други форми на икономически стимули (като например инфраструктурни разходи) и интелигентна структурна реформа за създаване на растеж.

Без съмнение Кристин Лагард, новоизбраният шеф на ЕЦБ, ще предаде това послание, когато поеме поста. Но не очаквайте, че това ще се случи скоро, предвид състоянието на западните демокрации.

Може би централните банкери трябва да обмислят други варианти. Един то тях би бил да се избягва говоренето за отрицателните проценти и вместо това да се използват техники, които осигуряват монетарна подкрепа, но които са толкова сложни, че простосмъртните се затрудняват да ги разберат (това отчасти направи количественото облекчаване).

Или, ако те все пак трябва да правят необичайни неща, централните банкери да обявят крайна дата и параметри, за да противодействат на впечатлението, че потребителите изпадат в бездънната дупка на причудливата икономика.

Едно нещо, което не би създало позитивни настроения у потребителите, е превръщането на паричната политика във форма на политическа борба, като същевременно се мънка за негативните ставки или за заплахата от рецесия. Доналд Тръмп трябва да се поучи. Отрицателните (или нулевите) лихви не са вълшебна пръчица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:21 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 8 rate down comment 2
abdul
преди 5 години
защото не трябва да се държи кеш при отрицателна лихва.По пътя на "огледалната логика" - трябва да си купиш нещо, което няма да ти трябва по-малко от парите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
Бидонойл
преди 5 години
Пич, ако нямаш доверие на парите, за по-малко от половин час след като си получиш заплатата, можеш да я обърнеш в злато или други високоликвидни активи. За толкова време няма да се обезцени много. Ако не знаеш как, тук има добри хора и ще ти съдействат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 1
doba
преди 5 години
Само не виждам защо трябва да се купува нещо, особено ако не ти трябва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Тези с кредити няма да купят абсолютно нищо при отрицателни лихви, защото няма как да се купува с пари, които не струват почти нищо. Радостта май ще се превърне в сълзи когато имотния балон се раздуе още ултра-нива...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 5
studioaa
преди 5 години
Не случайно имаме поне 2 алтернативни форми на парите, които нямат отрицателна лихва - криптовалутите и ценните метали. Така цената и на двете ще полудее защото няма да има грамотен човек, който да се остави да го крадат така безогледно. Освен това има и добри акции, които ще спечелят наимоверно много от отрицателните лихви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
Mohave __
преди 5 години
Точно така - въпрос на психология е отрицателната доходност да се възприеме положително . Дано скоро всички да преминат в огледалния свят . Дойче Б виждаме се справя добре , но трябва всички да са така .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
doba
преди 5 години
с кредите се радват = с кредитите се радват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 10
doba
преди 5 години
Недостатъкът за едни е предимство за други, пазарна икономика.Хората с пари в излишък ще трябва да свикват, че парите им са предимство, но без да ги накарат да работят за тях, ще отлежават в банките.От друга страна тези с кредите се радват на почти нулевите лихви.Колкото повече, още повече!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още