Изглежда никой не се интересува дали Световната търговска организация (СТО) - единственият глобален търговски режим, губи значението си. През последните месеци президентът Тръмп заплашва с едностранно повишаване на митата за Китай и Мексико, японският премиер Шиндзо Абе обяви търговски ограничения срещу Корея, която отговори подобаващо, а Пакистан прекрати търговските отношения с Индия, след като тя преустанови специалния статут на Кашмир.
Въпросът дали тези действия нарушават правилата на СТО се счита за нерелевантен, но той не е такъв. Свидетели сме каква е световната търговия, когато отсъства СТО. Това е свят на противостоящи си прокламации, в който митата и квотите се налагат и премахват волю-неволю, пише за Wall Street Journal Карън Олтър, професор по политически науки и право в Северозападния университет в Илинойс, САЩ, и съдиректор на изследователската група за глобален капитализъм и право.
Онези, които подкрепят откритата търговия и се страхуват от щетите от търговските войни, не трябва да се примиряват с кончината на СТО. Те могат да настояват за реформирането на СТО и за изграждането на нов глобален търговски режим, който изключва Китай.
Не очаквайте помощ от настоящата администрация в САЩ. Протекционистките убеждения на президента се усещат дълбоко, а неговото желание да преговаря и след това да променя мнението си е несъвместимо с реформирането на съществуващата система. Междувременно демократите в САЩ се опитват да надминат обещанието на Тръмп да помогне на американските работници. Това няма да проработи.
Реформирането на международната търговска система е най-добрият начин за справяне с търговските неволи на Америка - по-добър от търговските войни, по-добър от секторни или двустранни сделки и по-добър от поредица от многостранни преференциални търговски споразумения. СТО далеч не е перфектна, но тя има огромно предимство. Функционирайки правилно, механизмът за прилагане на правилата на СТО - система за уреждане на спорове между държави, подкрепена от правото за налагане на ответни мита, може да премахне търговската политика като инструмент на вътрешната политика. Ето защо администрацията на Тръмп се опитва да подкопае съществуващия търговски режим, като например блокира назначаването на нови служители в Апелативния орган на СТО.
Ние живеем толкова дълго в търговска система, гарантирана от правилата на СТО, че много хора забравят, че няма фундаментално или международно право за пазарен достъп.
Без СТО всяко правителство може да отмени търговска сделка или да затвори границите на страната си във всеки момент, по каквато и да е причина. Ето защо бизнесът харесва СТО и защо президентът Тръмп би предпочел да я унищожи. Но без глобален търговски режим чуждестранните и местните работници, фирмите, заемодателите, магазините и потребителите стават безпомощни, когато поръчките се анулират или вече не са ценово привлекателни. Тъй като няма законно право да се търгува, няма и законна защита. За да смекчи болката, Тръмп предложи правителствени помощи за някои.