Президентът Тръмп туитна по-рано този месец, че „Икономиката е страхотна. Единственото, което добавя към несигурността, са фалшивите новини!“. Съжаляваме, господине, пише Wall Street Journal. Икономиката е сравнително добра, но вече не е толкова страхотна, колкото беше миналата година, като основна причина е несигурността, породена от търговската политика на Тръмп.
Президентът е прав, че мнозина в медиите изтъкват лошите икономически новини по политически причини. Те искат той да загуби. Със сигурност е забавно да се видят либерални икономисти, които отрекоха каквато и да е вреда от несигурността на хипер регулацията при Барак Обама, сега да се терзаят от несигурността от търговската политика.
Този вестник обаче беше последователен в посочването на вредата и от двете, като нашата цел бе да предотвратим икономическите щети и да поддържаме по-бързия растеж на БВП и заплатите през 2017 и 2018 г., който бе предизвикан от данъчната реформа и политиката на дерегулация на Тръмп. Нашата цел е да предотвратим рецесия, а не да вкараме чрез говоренето си страната в такава. Никой не печели от игнорирането на реалността.
В тази връзка два доклада показват щетите от търговията. Докладът за пазара на труда през август показва, че създаването на работни места в икономиката се е забавило значително. Минното дело и дърводобивът загубиха работни места за трети пореден месец, докато промишлеността прибави едва 3000, след само 4000 през юли. Това отразява намаляващото търсене на американски стоки по целия свят поради по-бавния растеж в чужбина, причинен отчасти от протекционисткия шок на Тръмп върху световната търговска система.
Доказателствата за протекционистки щети са видни от месеци в докладите за корпоративните приходи и намаляващия темп на бизнес инвестициите, след като изпълнителните директори посочват несигурността на политиката като причина да са по-предпазливи. Сега дойде и статистическо потвърждение в проучване, публикувано от икономистите от Федералния резерв.
Те са извършили статистически анализ на статии във вестници и анонси за корпоративните печалби, за да измерят това, което наричат „несигурност на търговската политика“ (НТП). След това използват тези и други данни за оценка на въздействието на НТП върху икономическия растеж и индустриалното производство в САЩ и по света.
„Установяваме, че покачването на НТП през първата половина на 2018 г. води до спад в нивото на глобалния БВП от около 0,8 процента през първата половина на 2019 г.“, пишат икономистите. Тази вреда щеше да намалява сега, ако търговското напрежение бе спаднало, показва проучването.