fallback

Средната класа в Канада е по-добре от тази в САЩ

Американците изглежда губят съревнованието и с други богати държави

16:17 | 06.09.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Всички знаят, че американската версия на капитализма е по-груба, отколкото е нормата в други заможни страни. Тук богатите са по-богати, бедните - по-бедни, а социалната държава не е толкова силна. Не е изненадващо, че САЩ се нареждат след други богати държави по отношение на здравеопазването, образованието и други подобни показатели, пише Джъстин Фокс за Bloomberg.

Защитниците на американския подход обаче до скоро можеха да посочат факта, че брутният вътрешен продукт на глава от населението е по-висок в САЩ, като се изключат няколко малки държави с уникални характеристики (Катар, Люксембург, Сингапур, Швейцария, Норвегия и т.н.) Толкова по-висок, че дори и при по-неравномерното разпределение на доходите повечето американци продължават да изкарват повече от гражданите на други големи, заможни страни.

Времената обаче може би се променят, като сравненията между доходите в различните страни определено стават по-прецизни. Преди пет години Дейвид Леонхард и Кевин Куийли от New York Times показаха, че медианният доход в Канада се е изравнил с този в САЩ през 2010 г., като предположиха, че оттогава Канада вероятно е надминала САЩ.

Сега има още доказателства. Доклад, публикуван това лято от Центъра за изследване на жизнените стандарти, организация с нестопанска цел в Отава, твърди, че от 2016 г. насам Канада в действителност е изпреварила САЩ по медианен доход на домакинствата, с предимство от 59 438 на 58 849 щатски долари. Изследването също сравнява доходите във всеки процентил от разпределението на доходите и установява, че до 56-ия процентил отдолу нагоре канадците са по-добре от американците.

В горната част на разпределението на дохода американците печелят много повече от канадците, докато в долната част е обратното. В средата на разпределението разликите в доходите са много по-малки, но канадците все пак имат известно предимство.

Тези резултати зависят от това как се преобразуват канадските долари в щатски. Ако се използва средният валутен курс за 2016 г., медианният доход на домакинство в Канада е едва 53 336 щатски долара. Според паритета на покупателната способност (ППС) между Канада и САЩ (по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие - ОИСР) пък канадският медианен доход е 54 868 щатски долара. Авторът на проучването, икономистът Саймън Лапоинт, обаче използва ППС, изчислен от канадската статистика (която смята за по-достоверна), и така достига до числото 59 438 щатски долара.

Дори това число според него може да е подценено, тъй като канадците получават повече ползи в натура от своето правителство (особено в здравеопазването). Тези ползи са свързани и с повече данъци, но поради прогресивната данъчна система в Канада медианното домакинство е нетен бенфициент.

Освен това повечето американци, които посещават Канада напоследък, биха свидетелствали, че тя е по-богато място, отколкото САЩ, предполага Фокс. Тоест твърдението, че повечето канадци са по-проспериращи от повечето американци, изглежда не е необосновано.

Не само в Канада обаче хората със средни доходи печелят повече от американците. От 1990 г. до 2018 г., според Световната банка, реалният брутен вътрешен продукт на глава от населението е нараснал с еднакъв годишен темп от 1,5% в САЩ, Европейския съюз и ОИСР, в която членуват 36 заможни демокрации на пет континента. С други думи по-грубият подход на САЩ към капитализма не е довел до по-бърз растеж на глава от населението, и тъй като растежът в САЩ е концентриран в самия връх на разпределението на доходите, това означава, че американците в средата и дъното губят позиция спрямо гражданите на други държави.

Към средата на 80-те канадците от долните 20% процентила в разпределението на доходите, както и тези в поне пет европейски страни, са били по-добре от най-долните 20% в САЩ. Хората между 30-я и 40-я процентил в САЩ обаче са били по-богати, като се изключи Люксембург. До 2010 г. тази група в САЩ вече изостава от съответната в Норвегия, Дания, Холандия и Канада.

Като се има предвид обаче изключително бавното темпо на икономическия растеж в Европа след 2010 г., се предполага, че догонването в доходите от страна на Стария континент се е забавило или буксува оттогава.

Според данни на френския икономист Томас Пикети и негови сътрудници, средните 40 процентила от разпределението на доходите (между 30-я и 70-я) в Холандия са задминали същата група в САЩ през 2007 г., след което отново са започнали да изостават през 2013 г. Все пак, дългосрочната тенденция е важна.

Изводът: Когато става въпрос за подобряване на живота на средната класа, други богати държави изглежда се справят по-добре от Съединените щати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:46 | 13.09.22 г.
fallback