fallback

Предвещава ли рецесия обърнатата крива на доходността в САЩ?

От края на 90-те години насам средният период от обръщането на кривата до настъпването на рецесия е 22 месеца

11:45 | 15.08.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Пазарът на облигации в САЩ даде може би най-голямото си предупреждение за предстояща рецесия, и то не е единственото, пише Пати Дом за CNBC.

Доходността по 2-годишните ДЦК вчера спадна под тази по базовите 10-годишните за първи път от юни 2007 г., като нивата се колебаеха около 1,6%. Други части на кривата на доходността вече се бяха обърнали (по-късите матуритети носят по-голяма доходност от по-дългите – бел. прев.), но традиционно спредът между 2-годишните и 10-годишните ДЦК е най-наблюдаван от пазарните участници.

Доходността по 30-годишните ДЦК по време на вчерашната сесия спадна до рекордно ниското ниво от 2,02% при предишно дъно от 2,08%. Доходностите на държавните облигации в цяла Европа се понижиха, като германските 10-годишни книжа достигнаха ново дъно от -0,65%.

Доходността в дългия край на кривата – по 10-годишните и 30-годишните ДЦК - отразява опасенията за световната икономика, поради което намалява. Но доходността в късия край – тази по 2-годишните книжа, например - не намалява толкова бързо, тъй като отразява лихвата по федералните фоднове (основната лихва на Федералния резерв – бел. прев.), която все още е над 2%.

Обърнатата крива на доходността в миналото е била надежден показател за рецесия, но не всеки път, като освен това времето до настъпването на рецесия е различно. Според Credit Suisse средният период от обръщането на кривата до настъпването на рецесия е 22 месеца от края на 90-те години насам.

„Пазарът на облигации крещи рецесия... Само погледнете какво прави американският пазар", коментира Андрю Бренър от National Alliance. „Като гледам европейската крива на доходността, тя е на рекордни ниски нива… Мисля, че ключовите неща днес бяха свиването на германския БВП и по-слабите китайски данни.“ Германският БВП се сви с 0,1% през второто тримесечие спрямо първото след като износът спадна, а растежът на промишленото производство в Китай се забави до 4,8% през юли, което е 17-годишно дъно. И двата показателя бяха засегнати от търговските войни.

Кривата на доходност във Великобритания, спредът между доходността по 2-годишните и 10-годишните ДЦК, също се обърна, като Бренър заяви, че британският пазар на облигации отразява също и опасенията за Brexit.

Стратезите казват, че за да сигнализира рецесия, кривата на доходността не може постоянно да се променя, а просто трябва да остане обърната. Тъй като други части на кривата са обърнати, този сигнал се разглежда като сравнително силен.

Засега Фед е обвиняван за предупреждението за рецесия, което дава облигационния пазар, като много инвеститори се опасяват, че централната банка може да направи грешка като намалява лихвите твърде бавно, за да отговори на несигурността относно растежа.

„Кривата на доходността не означава непременно рецесия. Много ще зависи от Фед. И както съм казвал, Фед повиши ставките твърде много“, заяви Джоузеф Ла Воргна, главен икономист на Natixis. "Джей Пауъл трябва да действа по-агресивно, за да отговори на тази обърната крива. Колкото по-рано действат, толкова по-добре. Обърнатата крива на доходността сега ни казва, че вероятно рецесията е на осем тримесечия разстояние.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:57 | 13.09.22 г.
fallback