Когато наскоро напуснах поста си на генерален консул на САЩ в Хонконг, новинарските агенции съобщиха, че Белият дом ефективно е цензурирал моите прощални бележки, тъй като президентът Доналд Тръмп очевидно не е искал да наруши търговските преговори с китайския лидер Си Дзинпин. Вестник Washngton Post дори написа, че съм бил „кастриран“, пише Кърт Тонг за Bloomberg.
Оставете настрана краткосрочната политика. Важното е да разберем какво всъщност е в основата на настоящите протести в Хонконг и какво трябва да направят по въпроса правителствата на Хонконг, Китай и САЩ.
САЩ имат по-голям интерес в Хонконг, отколкото мнозина американци осъзнават. Отварянето на вратите към свободната и честна търговия с Китай и други партньори е последователен основен интерес на САЩ в западната част на Тихия океан. Хонконг е в центъра на това усилие още откакто САЩ отвориха консулството си в града преди 175 години.
Днес Хонконг заслужава търговското, финансовото и стратегическото уважение и подкрепа на Америка, защото икономиката и обществото му са положителни модели за цяла Азия. Градът показва как отворените пазари и прозрачното управление работят заедно, за да създадат просперитет. Ценностите на града се подкрепят от върховенството на закона, а не от самия закон, и от независимостта на съдебната власт и чувството за честна игра.
Ето защо повече американски фирми - близо 1 400 - сега работят в Хонг Конг, отколкото когато британците връщат някогашната си колония на Китай през 1997 г. Много важни американски компании, особено във финансите и услугите, продължават да предпочитат града за азиатските си седалища.
Високата степен на автономност на Хонконг е необходимата съставка за този успех. Нарастващите китайски посегателства върху тази автономия обаче представляват много реална заплаха за специалния статут на града и бъдещата му конкурентоспособност.
"По време на трите ми години като консул на САЩ видях намесата на Пекин в много форми: дисквалифицирането на кандидати по време на избори въз основа на техните политически възгледи, забраната на политическите организации и преследването на политически активисти за насърчаване на други хора да блокират движението преди пет години", пише Кърт Тонг.
Тази година бе белязана от огромната грешка на правителството на Хонконг да приеме законодателство, позволяващо екстрадиране към несправедливите съдилища в Китай. Рекорден брой граждани излязоха на улицата в знак на протест, като протестите продължиха дори след като губернаторът на Хонконг Кари Лам обяви, че законодателството на практика е „мъртво“.