fallback

Слабостта на ОПЕК+ е очевидна

Спадащите петролни цени дават стимул на всеки участник в разширения картел да нарушава квотите за производство

13:17 | 08.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Споразумението между петролния картел ОПЕК и група страни извън него, начело с Русия, да поддържат квотите си за производство, установени миналия декември, за още 6 до 9 месеца, потвърждава изместването на пазарната сила от производителите. В краткосрочен план защитната сделка, договорена във Виена, цели да задържи цените на настоящите им нива, пише за Financial Times енергийният експерт Ник Бътлър.

Картелът и новите му съюзници, включително Русия, Казахстан и Мексико, ще продължи да държи потенциални доставки за 1,2 млн. барела дневно извън пазара. Но незабавната пазарна реакция и допълнителният спад в цените показаха, че отнемането на доход от производителите не може да бъде преустановено дори от споразумение в ОПЕК+, воден от Русия и Саудитска Арабия.

Формалната сделка от миналата седмица не е изненада. Нито е изненадващо, че някога изключително гордият и затворен клуб ОПЕК се съгласи да създаде постоянен съюз с други държави. Нуждата страните да се придържат към съюза бе очевидна за всички, макар че някои, включително Иран, останаха недоволно по отношение на доминацията на Русия и Саудитска Арабия при вземането на решения.

Износителите са принудени да се приспособяват към пазарното влияние на един основен играч, непредставен на срещата във Виена – САЩ. Американското шистово производство – от почти нулево преди 10 години до 8,5 млн. барела дневно през май, и с очаквано увеличение през следващите 5 години – промени целия глобален пазар. Заради ръста на това производство загубата на продукция от Венецуела, Либия и Иран бе пренебрегната. В допълнение, САЩ посрещнаха по-голямата част от плавно покачващото се глобално търсене през последните 5 години.

Какво следва на пазара, над който ОПЕК изгуби контрол, ще зависи от страната на търсенето. Перспективата за сериозен търговски конфликт между Вашингтон и Пекин остава, а има и значителни знаци за забавяне на китайската икономика, а оттам и на вноса на петрол. Тъй като нуждите на Китай от петрол са около 9 млн. барела на ден, всяка промяна в тях се отразява на физическия пазар и на заобикалящите го спекулации.

Последният доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) за петролния пазар предвижда ръст на глобалното търсене от 1,2 млн. барела на ден през тази година, но числото може да бъде ревизирано надолу, както стана миналия месец. Ако търсенето остане слабо, а цените - потискани от опитите на Иран да избегне американските санкции като предлага отстъпки на клиентите, квотите на ОПЕК+ няма да се окажат достатъчни.

Саудитска Арабия, която вече съкрати производството си със 600 хил. барела дневно извън договорените ограничения, ще трябва да направи още повече. Трудно е да се предвиди дали някои от другите производители ще бъде склонен или способен да ограничи значително производството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:39 | 12.09.22 г.
fallback