fallback

Мегакомпаниите поддържат глобалния борсов подем

Фокусът върху няколко индекса, включващи големите корпорации, създава лъжливо усещане у инвеститорите

21:45 | 04.07.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ако глобалната икономика се забавя, защо глобалните пазари се представят толкова добре през тази година, се пита Крис Матюс за MarketWatch.

Това е въпрос, който инвеститорите е добре да си зададат, след като се трупат доказателства за забавяне на растежа в Азия, Европа и САЩ, и след като спадащата доходност по държавните ценни книжа показва, че поне инвеститорите в облигации се подготвят за по-лоши времена.

Една причина за несъответствието между ръста на индекси като S&P 500 (+20% от началото на годината) и MSCI World Index (+17%) и забавящата се глобална икономика е, че борсовият подем се поддържа от шепа компании с мегакапитализации, чийто глобален мащаб и обхват им позволява по-добре да се справят с растящото търговско напрежение и отслабващо търсене, докато запазват ръста на продажбите и печалбите.

Наскоро Андрю Лапторн, ръководител на звеното за количествени изследвания в Société Générale, посочи, че в рамките на близо 1700-те компании от MSCI World Index „групата с мегакапитализация (над 100 млрд. долара) води индекса напред, докато тази с капитализация под 5 млрд. долара все още се опитва да компенсира миналогодишните загуби”.

 „Най-забележителното е, че компаниите с пазарна капитализация над 100 млрд. долара са само 77, но представляват 27% от глобалната пазарна капитализация, докато има 11 000 компании с капитализация под 1 млрд. долара, като медианната фирма в тази група е загубила близо 10% от стойността си от началото на годината”, добавя той.

 „В това е проблемът. Нашият фокус върху няколко индекса, включващи големите компании, създава лъжливо усещане у инвеститорите. Всъщност корпорациите страдат”, изтъква Лапторн.

Феноменът на по-добро представяне от големите компании е налице и в САЩ, макар и в по-малка степен, отколкото в глобален план.

Стивън Де Санктис, стратег за акции в Jeffries, отбелязва, че акциите на малките компании в САЩ са донесли с 13 процентни пункта по-ниска възвръщаемост от тези на големите през последната година, след като малките компании не са могли да парират натиска върху маржовете си в резултат на растящите разходи за труд и материали на фона на по-нисък икономически растеж.

Въпреки това американските акции с малка капитализация все още са на плюс, като 418 от 600-те компании в индекса S&P Small Cap са поскъпнали от началото на годината, според данни на FactSet.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:06 | 11.09.22 г.
fallback