САЩ обикновено са критикувани за скептицизма си по отношение на международните институции, но те често доказват правотата на Америка. Какво ще кажете за новината, че Русия е приветствана отново в Съвета на Европа, който е водещата организация за човешките права на Стария континент, пише Wall Street Journal.
През 2014 г. Русия загуби правото си на гласуване в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) заради анексирането на Крим и окупацията на Източна Украйна. В отговор през 2017 г. Москва прекрати да плаща своята годишна вноска от 33 млн. евро, като заплаши да напусне организацията, ако не може да гласува за следващия й генерален секретар.
Заплахата сработи. Вчера ПАСЕ гласува със 118 срещу 62 гласа за възстановяване на статута на Русия. Това е първият път, в който Европа отменя значими санкции срещу Русия от 2014 г. насам.
Украинската делегация напусна в знак на протест, а президентът Володимир Зеленски отбеляза иронично, че вторник беше крайният срок на ООН за освобождаване на украинските моряци от Русия, които са държани като пленници от ноември.
Всички членове на Асамблеята от Турция – „моделът за спазване на човешките права” – гласуваха за връщането на Русия. Дори пет от седемте члена от Холандия одобриха.
През 2014 г. 189 холандски граждани загинаха, когато техният полет MH-17 бе свален от руска ракета над Украйна. Миналата седмица разследване, оглавено от холандското правителство, посочи трима руснаци като заподозрени за атентата.
Зеленски не успя да убеди германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон да се противопоставят на връщането на Русия в ПАСЕ. Те може би се надяват, че маслиновата клонка ще накара Русия да се държи по-добре.
Съветът на Европа обаче съществува, за да защитава човешките права, закона и демокрацията, а не да умилостивява диктатори.
Няколко руски делегати в ПАСЕ понастоящем са под ударите на санкциите на ЕС срещу Русия, макар че това не попречи на мнозинството да им върне правата за гласуване. Без съмнение Русия ще използва това противоречие – членове на организация за човешки права под санкции – за да изиска вдигането на още от тях.
Европейският и американският натиск върху Русия след 2014 г. я изолираха икономически, като народът й е все по-недоволен от президента Владимир Путин. Кремъл обаче все още се меси в европейските избори, а агентите му отровиха британски граждани само преди година.
Путин залага, че Западът в крайна сметка ще отстъпи, и може би е прав.