IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ядрената енергетика ще отмре, ако остане неконкурентна

Финансовите проблеми във Фламавил и Хинкли Поинт нанесоха повече щети на сектора, отколкото инцидентът във Фукушима

12:59 | 10.06.19 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ядрената енергетика е в опасност от отмиране като значителен източник на електричество, пише Ник Бътлър за Financial Times. Затихването ще бъде постепенно, но е вече видимо в Германия и САЩ, като тенденцията вероятно ще бъде последвана във Франция, Южна Корея, Испания, Швейцария и Белгия. В много други региони ядрените централи застаряват, като на някои животът ще бъде удължен, но други няма да бъдат заместени от нови мощности.

В някои случаи процесът ще отнеме десетилетия – във Франция той ще започне през 2030 г., докато плановете на Южна Корея се простират чак до 2060 г. Западането в САЩ ще бъде определено от решението на съда относно субсидиите към ядрения сектор и от опитите да се промени съществуващото законодателство, за да се ограничи подкрепата за възобновяемата енергия.

Тези процеси ще бъдат отчасти балансирани от развитието на ядрената енергетика в Китай, Индия и може би Близкия изток. В Япония секторът ще възстанови част от пазарния си дял, след като някои от затворените след инцидента във Фукушима реактори заработят отново.

Тенденцията обаче е ясна – ядрената енергетика ще задоволява все по-малък дял от глобалното търсене на енергия. Нов доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ) описва подробно какво се случва в момента и дълбоко съжалява за западането на ядрената енергетика – изненадващ извод от организация, която обикновено е съвършено неутрална по отношение на различните технологии. Гледната й точка е, че ядрената енергия е от съществено значение за енергийния преход към икономика с по-ниски въглеродни емисии.

Ядрената енергия със сигурност би могла да бъде част от процеса на трансформация, но както докладът дава ясно да се разбере, има основателни причини, поради които потребителите и инвеститорите не са се втурнали към тази опция. Сериозните инциденти в сектора – от Три Майл Айлънд в САЩ през 1979 г. до Фукушима в Япония през 2011 г. – повишиха възприятията за риск.

При нормално функциониране ядрената енергия е безопасен източник, но серията от инциденти – всеки свързан с объркване и лоша комуникация от индустрията и правителствата – подкопа общественото доверие. Новият документален филм за Чернобил, който се излъчва по телевизиите, само ще затвърди тези опасения.

Проблемите на сектора обаче не са ограничени само до страха – рационален или не. Икономиката е също от толкова голямо значение. Налагането на наднационални регулации, които не отчитат различните нива на риск е една бариера. Истинският проблем обаче е в самата индустрия.

Последна актуализация: 02:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 4 rate down comment 6
Имхотеп
преди 5 години
Ми че абба е пр ост руски *** бе!До руските ***:Майка ви да е ба пр оста..Ха-ха-ха-хаааааа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 10 rate down comment 6
data
преди 5 години
Добре е да се запознаваш поне на елементарно ниво с нещата който се опитваш да коментираш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 10
michaelis12
преди 5 години
ше отмре може би дома в Буллгаристания щот нема хора и кьораво производство, но там дет има производство и хора ше изчезне след около 2681 година за второто пришествие на Аспарух 2.0 кат се появи у нас .... тек тагай може би следващия преписвач може да пепише същата тъппотия .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 17
ABBA
преди 5 години
Филма: Чернобил - сегашната дъвка на русофобите?та това е игрален филм :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 19 rate down comment 1
data
преди 5 години
само да уточня - чернобил гръмна щот му намалиха мощността а не щот я увеличиха . По принцип атомните реактори не могат а и не бива да работят под 80 % от мощността си . А и филма са го описали добре - при ниска мощност реактора се отравя с ксенон - те затова се проектират да работат или на 0 % или на 100 % п.п. Реакторите в Козлодуй в момента се подготвят да работят на 104 % заради новото гориво от Росатом
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 25 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 5 години
Бе не знам дали ми е любим, ама съм достатъчно стар да помня летата на ММЦ-то в Приморско през 70-те, как връстниците ми от ГДР, Чехословакия, Унгария и СССР ни завиждаха за Т.Ж. - за румънци нема да говоря...Щот и комунизмът на Т.Ж. беше същият та шак, както капитализмът на тези след него, ама сега никой не ни завижда - даже румънците и албанците... ха, ха, ха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 10
zelka007
преди 5 години
ще има да чакаш , от грешната страна на електромера/топломера/бензиноколонката си :))) ... търговията е занимание самотно :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 14
zelka007
преди 5 години
хммм ...спорно е , ако спрем автомобилния трафик какво ще се случи със света и ако спрем всички атомни централи , което по принцип ще се стане , какво ще последва със света ... дали имат еднаква тежест двете неща за да ги сравняваш по този начин ?и сега се замислих , дали атомните централи са причината за върховете или са следствие на придобити възможности ?!? демонстрация на технологии и просперитет ... интересен факт , в ЕС от 27 държави само 14 имат атомни централи :https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Nuclear_energy_statisticsдругите са изостанали и неразвити като северна корея например , горд собственик на атомна енергия ...също интересен факт , зеленият амок (или мисля , че повече ти харесва да казваш зелевата чорба :))) ) излиза от същите тези държави дето са построили всичките тези атомни централи , дето сега ще се закрият постепенно ... целият технологичен напредък по темата ВЕИ излиза от нашият ЕС по посока китай , япония , сащ , южна корея . не ЕС купува ветрогенератори , инвертори , мрежови решения , батерии , а светът купува това от ЕС :))) ... не знам , никой в белият свят няма да си събори икономиката заради едните перки или атомни централи ... хубавото му е , че решенията ще ги взимат инженери и енергетици , а не ние във форума :)))п.п. на мен тока ми е последна грижа , само компютрите ми харчат 5кВт , а телевизорите ги махнах от нас преди 10г. :))) ... в повече ми идва това дето се излива ежедневно от там ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 10
rover
преди 5 години
Както си я подкарал, пак ще стигнеш до любимият ти Т.Ж. ха, ха, ха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 17 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 5 години
И както някой по-долу отбеляза, все пак, в България цената на електроенергията е една от най-човешките в ЕС, благодарение на наследството ни от соца - и изплатени генериращи мощности, и ниски доходи, които създават непоносимост на обществото към мераците на некои зеленяши да "модернизират" българската енергетика изцяло на ВЕИ и съответно - да ни ебатмайката окончателно с германски цени на тока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още