Сега, когато борсовите индекси в САЩ са на исторически върхове, е време инвеститорите да обсъдят със своите финансови съветници стратегии за намаляване на загубите при мечи пазар. Ако чакате кризата да настъпи, вероятно ще е твърде късно. За щастие инвеститорите разполагат със сравнително нов инструмент, предсказващ кои акции ще загубят най-много при мечи пазар, пише Марк Хълбърт за MarketWatch.
Това е добра новина, защото през по-голямата част от последните 50 години инвеститорите имаха само едно оръжие за предвиждане кои акции са най-уязвими при пазарен срив. Става въпрос за бетата, която измерва чувствителността на акцията към колебанията на пазара като цяло. Акциите с бета по-малка от единица са по-малко волатилни от пазара и обратното.
Идеята за бета е въведена преди десетилетия, като част от Модела за оценка на капиталовите активи, и оттогава насам е постоянно изследвана и анализирана. Стойността й е безспорна, но тя има своите ограничения по време на спад в ликвидността. Трябва да отбележим ограничената защита, която бета осигури на инвеститорите по време на мечия пазар при финансовата криза от 2007-2009 г. През този период акциите с ниска бета загубиха почти толкова, колкото и акциите с висока.
Новият инструмент, който може да помогне, е базиран на представата, че по време на тежка финансова криза, акциите са уязвими не само на спада на пазара, но и на намалената ликвидност. Става въпрос за това колко лесно е да се продаде акцията без цената й да спадне. По време на криза би било по-лесно да се продаде ликвидна акция, докато най-неликвидните ще пострадат най-много.
Новият инструмент, известен като ликвидна бета (за да се отличава от пазарната), се появи в академичните кръгове преди близо 20 години в съавторство на професорите Лубос Пастор (Чикагски инуверситет) и Робърт Стамбау (Пенсилвански университет).
Наскоро професорите актуализираха изследването си, като анализираха дали първоначалните им изводи са били подкрепени впоследствие от практиката. Пастор и Стамбау отчитат, че доказателствата в подкрепа на ликвидната бета през последните две десетилетия са още по-силни отпреди.
Помнете обаче, че инвестирането в акции с ниска ликвидна бета си има цена. Те ще загубят най-малко при следваща ликвидна криза на борсата, но и ще спечелят най-малко, когато ликвидността е изобилна. Просто единият риск компенсира другия.
Всъщност според Пастор и Стамбау средната акция с висока ликвидна бета печели достатъчно при периоди с добра ликвидност, за да компенсира лошото си представяне в периоди с ниска. Инвеститорите ще са привлечени от акциите с висока ликвидна бета по време на борсов подем, а от акциите с ниска - при борсов срив.
Когато кризата настъпи обаче вече може да е твърде късно за тази стратегия. Както сочи известният цитат на Дъг Кас, президент на Seabreeze Partners, „рискът настъпва бързо”. Следователно сега, когато американската борса е близо до историческите си върхове, е идеалното време да прибавите атрактивни акции с ниска ликвидна бета към своя портфейл.
преди 5 години Ний, дето имаме опит с БФБ, ного добре знаем това, чак е чудно как някой чак сега го е измислил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар