IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ликвидната бета – новото оръжие на инвеститорите

Коефициентът отчита реакцията на акциите вследствие на изменения в пазарната ликвидност

14:34 | 24.05.19 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сега, когато борсовите индекси в САЩ са на исторически върхове, е време инвеститорите да обсъдят със своите финансови съветници стратегии за намаляване на загубите при мечи пазар. Ако чакате кризата да настъпи, вероятно ще е твърде късно. За щастие инвеститорите разполагат със сравнително нов инструмент, предсказващ кои акции ще загубят най-много при мечи пазар, пише Марк Хълбърт за MarketWatch.

Това е добра новина, защото през по-голямата част от последните 50 години инвеститорите имаха само едно оръжие за предвиждане кои акции са най-уязвими при пазарен срив. Става въпрос за бетата, която измерва чувствителността на акцията към колебанията на пазара като цяло. Акциите с бета по-малка от единица са по-малко волатилни от пазара и обратното.

Идеята за бета е въведена преди десетилетия, като част от Модела за оценка на капиталовите активи, и оттогава насам е постоянно изследвана и анализирана. Стойността й е безспорна, но тя има своите ограничения по време на спад в ликвидността. Трябва да отбележим ограничената защита, която бета осигури на инвеститорите по време на мечия пазар при финансовата криза от 2007-2009 г.  През този период акциите с ниска бета загубиха почти толкова, колкото и акциите с висока.

Новият инструмент, който може да помогне, е базиран на представата, че по време на тежка финансова криза, акциите са уязвими не само на спада на пазара, но и на намалената ликвидност. Става въпрос за това колко лесно е да се продаде акцията без цената й да спадне. По време на криза би било по-лесно да се продаде ликвидна акция, докато най-неликвидните ще пострадат най-много.

Новият инструмент, известен като ликвидна бета (за да се отличава от пазарната), се появи в академичните кръгове преди близо 20 години в съавторство на професорите Лубос Пастор (Чикагски инуверситет) и Робърт Стамбау (Пенсилвански университет).

Наскоро професорите актуализираха изследването си, като анализираха дали първоначалните им изводи са били подкрепени впоследствие от практиката. Пастор и Стамбау отчитат, че доказателствата в подкрепа на ликвидната бета през последните две десетилетия са още по-силни отпреди.

Помнете обаче, че инвестирането в акции с ниска ликвидна бета си има цена. Те ще загубят най-малко при следваща ликвидна криза на борсата, но и ще спечелят най-малко, когато ликвидността е изобилна. Просто единият риск компенсира другия.

Всъщност според Пастор и Стамбау средната акция с висока ликвидна бета печели достатъчно при периоди с добра ликвидност, за да компенсира лошото си представяне в периоди с ниска. Инвеститорите ще са привлечени от акциите с висока ликвидна бета по време на борсов подем, а от акциите с ниска - при борсов срив.

Когато кризата настъпи обаче вече може да е твърде късно за тази стратегия. Както сочи известният цитат на Дъг Кас, президент на Seabreeze Partners, „рискът настъпва бързо”. Следователно сега, когато американската борса е близо до историческите си върхове, е идеалното време да прибавите атрактивни акции с ниска ликвидна бета към своя портфейл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 0
michaelis12
преди 5 години
дай Боже да е милионер бе машала, са без бъзик ДА 75% от времето на "Пазара" е нагоре, защото САЩа държи световната валута и изнася капитализъм с войни. До тук добре ама има и game change по някое време, резачка с 50+% защото САЩа вече са леко паднали от царския стол, долара няма да е вечно единствен резерв ..... Прогнозата на валутите не е вярна защото там правилото 75% bullish не важи ей виж графиките на EUR/GBP и т.н. И да загуби има дори и дългосрочни просто тва е играта ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
Solar Power
преди 5 години
Мда така е пичове. Печели дългата позиция. Тествано 18 години :)Тествани са и всякакви други глупости но винаги са губещи защото нямаш вътрешна информация и си на опашката :) Простичко е.... Чукайте минуси сега а аз след още 5-6 години ще съм милионер :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 4
Solar Power
преди 5 години
А ако ползваш някакви margini си още по далеко от истината :) Но балъци по света бол ! Както казах само дълга позиция за 18 години парите ми са Х 5 без никакви усилия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 4
Solar Power
преди 5 години
До 1 и 2 и автора. Пълна простотия :) Аз играя само дълга позиция. До момента само купувам от 2001-ва година. Нямам нито една продадена акция. Имам такива на -98% и такива на +500% :) Дохода ми от дивиденти е напълно достатъчен. Когато се пенсионирам ще имам 1 милион евро :)Ако някой си прави мечти да купува и продава ще загуби 100%. Това е игра на големите и ти е нужно образование най-малкото. Ако искаш да тренираш играй на kraken eth-etc. Върви стабилно може да пуснеш neural bot. Но на истинските борси ПРЕПОРЪЧВАМ само ДЪЛГА позиция инъче си прецакан. Дори на курс eur/usd !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
ceneto
преди 5 години
откъде я измислихте тая снимка, щеше да е супер ако сме в автофорум :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Colossus
преди 5 години
Хем ново оръжие, а то пък вече се оказало. че не работи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Colossus
преди 5 години
В заглавието -''Ново оръжие'', по надолу в статията''Трябва да отбележим ограничената защита, която бета осигури на инвеститорите по време на мечия пазар при финансовата криза от 2007-2009 г. През този период акциите с ниска бета загубиха почти толкова, колкото и акциите с висока.''За какво изобщо е тая статия ?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
emilioner
преди 5 години
Малко смешна статия.С оглед на това, че при една криза, инвеститорите ако, следват масово логиката, да купуват акции на ликвидната бета, ще и надуят цената. Докато останалия пазар пада в корекция, един вид ще защитят незаслужено цената на дадени компании попадащи в тая графа ликвидна бета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
michaelis12
преди 5 години
исках да кажа на Хъхрещщи Циггани ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 2
michaelis12
преди 5 години
в какво имате Вий опит ве Импе ? .... :)) в тва БиФиБи дет има оборот от 20йси леа и си прехвърляте тука 5 човека с некви стотинкажийски акции, тва не е борса а неква измишльотина, въобще ви се възхищавам на ентусизма честно и искрено без ирония го каам ... При нетен износ на народ, с толерантност към "развъждане на *** и тъмно кафеви бежанци" тва е твой цитат, който ме кефи -> акциите да се дигнат е само пожелания за Коледа .... Тва нема се случи колко и да ви се иска и на мене ми се иска, а оная борса там Американската тя е монопол и се държи от 6 Американски инвестиционни банки които имат политически позиции у ФЕДа и Сената тва е Картел който е издател на все още резервния долар и нема абсолютно нищо общо с никви Alpha Beta Gama и тем подобни гръцки азбуки ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още