И САЩ, и Китай са неудовлетворени от сегашния световен ред, но природата на тяхната неудовлетвореност е съвсем различна, като двете страни предизвикаха търговска война, която заплашва глобализацията, пише Гидеон Рахман за Financial Times.
Проблемът според Доналд Тръмп е, че световната икономическа система работи в голям ущърб на Америка. Президентът на САЩ се оплаква, че глобализмът е помогнал за възхода на Китай за сметка на Америка, подкопавайки американския просперитет и глобално положение. Тази гледна точка е в основата на драматичното решение на Тръмп от миналата седмица да вдигне митата върху китайски стоки за 200 млрд. долара от 10% на 25%.
За Си Дзинпин проблемът със сегашния световен ред е американската политическа и стратегическа доминация. Китайският президент даде да се разбере, че иска неговата страна да измести САЩ от водещата им роля в азиатско-тихоокеанския регион. Много местни националисти, подкрепящи Си, отиват по-далеч, като говорят открито за надеждите си Китай да се превърне в доминираща глобална сила.
Си Дзинпин е напълно наясно, че глобализацията бе в основата на китайския възход през последните 40 години. Така че той е решен да запази сегашния търговски модел. По този начин оплакванията на двамата президенти от настоящия световен ред са огледални.
Си иска да промени световния стратегически ред, а за да го направи трябва да запази икономическия ред. Тръмп от своя страна иска да запази стратегическия ред, като за да го направи трябва да промени икономическия ред. Следователно и САЩ, и Китай, са от една страна ревизионистки настроени, но от друга подкрепят статуквото.
Америка е за статуквото в политиката, поради което стана ревизионистка по отношение на икономиката. Китай е ревизионистки по отношение на геополитиката, поради което започна да подкрепя статуквото в търговията.
Противоположните гледища на САЩ и Китай обаче предполагат сходство относно глобализацията. Действията на двете страни показват, че сегашната система работи по-добре за Китай, отколкото за САЩ.
Макар мнозина икономисти да не споделят тази гледна точка, това сега изглежда е консенсусната политическа позиция в Америка. Чък Шумър, лидерът на демократите в Сената, подкрепи конфронтационната политика на Тръмп към Китай. И в двете столици има разделение между умерените, които искат търговският спор да бъде преустановен, и радикалите, които биха приветствали продължително противопоставяне в търговските отношения.