fallback

Идва ли краят на германския икономически модел?

Страната се бори с дигитализацията, като на много нива не успя да извърши прехода към 21 век

10:29 | 15.05.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Наскоро френският президент Еманюел Макрон заяви, че „германският модел за растеж вероятно се е изчерпал”. Мисля, че това е доста странно изявление от френски държавен глава, пише Волфганг Мюнхау за Financial Times.

То показва също така, че голямата любов между Франция е Германия е приключила. Определено навлизаме в нова фаза на френско-германските отношения.

Краят на германския модел за растеж няма непременно да бъде катастрофа. Ако всичко върви добре, бавната ерозия на германската свръхконкурентност може да се окаже случайното събитие, което да отприщи икономическата конвергенция в еврозоната.

Всичко обаче може да се случи по различен начин на континент, на който не всичко се развива добре през повечето време. Германският модел за растеж има два взаимодействащи си компонента – технологически и макроикономически.

Германия се възползва от големите открития на миналото и успя да поддържа пазарно лидерство в много специализирани инженерни области. Това бе успешна индустриална стратегия в продължение на дълго време.

Германия подкрепи своя модел със сложна инфраструктура – от техническо обучение, базирано на квалификацията, до високотехнологични приложни изследователски институти и правителствени политики, подкрепящи индустрията.

Бих посъветвал читателите да не приемат с лека ръка краят на германския модел за растеж. Човек трябва да оцени както миналия му успех, така и специфичните проблеми, пред които сега се изправя.

Смартфон поколенията се сменят, но Мерцедес все още продава колата, която Карл Бенц патентова през 1886 г. Глобализацията, която увеличи търсенето на германски машини и доведе до интегрирани глобални вериги за доставка, вдъхна нов живот на немската индустрия. Признавам, че не видях ефекта от веригите на доставки, когато предвидих края на германския икономически модел преди десетилетие, посочва Мюнхау.

Може да нахлуят нови тенденции, които да удължат още живота на този модел на растеж. Годподин Макрон обаче в крайна сметка е прав – моделът „може би” върви към края си. Причината да очакваме това е, че световният първенец в аналоговата ера се бори с дигитализацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:06 | 14.09.22 г.
fallback