fallback

Започна битката между традиционните и антиевропейските партии за Европарламента

Следващият парламент ще бъде силно фрагментиран, прогнозира Европейският съвет за външна политика

11:30 | 30.04.19 г. 4

Има отчетлива вероятност антиевропейските партии да формират в Европейския парламент (ЕП) втората най-голяма партийна група, със или без Обединеното кралство. Това показва доклад на неправителствената организация Европейски съвет за външна политика (ЕСВП) по данни, събрани в 14 държави-членки, даващи общо 80% от местата в ЕП.

Прогнозата е част от проекта „Unlock Europe’s Majority”, който изследва възможните партийни коалиции и вероятното разпределение на групите. 

Във всеки възможен сценарий ЕП ще бъде балансиран между три големи групи. Това означава, че една центристка коалиция би имала потенциална решаваща роля в договорките между групите.

Докладът защитава тезата, че всичко ще зависи от коалицията, която мейнстрийм партиите ще формират помежду си, и как те ще си сътрудничат, за да попречат на формирането на антиевропейска коалиция в следващия парламент. Това означава, че проевропейците не могат вече да отлагат, а трябва да ускорят опитите си да мислят отвъд традиционните политически семейства, когато се борят за депутатските места.

Според доклада ролята на Великобритания ще бъде критична в битката на идеи в кампанията за тези избори, защото участието на Обединеното кралство вероятно ще убеди антиевропейските партии, че ЕС е незаменим. Аргументът би бил: „Великобритания искаше да напусне клуба, но не ѝ беше позволено“. Такъв аргумент е потенциално силен в светлината на прогнозите за нова Brexit партия. Според проучването на ЕСВП и YouGov 2/3 от избирателите смятат, че животът на децата им ще е по-лош от техния собствен.

В заключение докладът отбелязва, че мейнстрийм париите трябва да се преобразуват в символи на промяната, иначе попадат в среда, в която антиевропейските партии ще ги изобразяват като защитници на статуквото в Европа. Проучването отбелязва, че след изборите през май, членовете на парламента ще бъдат до известна степен по-десни и по-малко позитивно настроени по отношение на ЕС. ЕП ще има малко повече евроскептици след Brexit без нито една група, която да бъде повече проевропейска, отколкото в предходния парламент.

Докладът заключава, че проевропейските партии трябва да насочат посланието си към проблемите, които те искат Европа да реши след изборите, а не върху европейските институции. Тези проблеми са различни в различните страни-членки, но много европейски избиратели дават приоритет на достъпните жилища, икономическия ръст, социалната интеграция и кохезионната политика, борбата с корупцията и действията срещу климатичните промени.

Проевропейските партии трябва да разпространят своето послание следващия месец и веднага след изборите за ЕП да започнат да реализират обещанията си.

„Битката започва: дали антиевропейският десен блок ще се превърне в нова политическа сила, или по-младите проевропейци ще се мобилизират около оптимистичната и прогресивна визия за Европа? Предстои да видим, но едно нещо изглежда сигурно: следващият ЕП ще бъде силно фрагментиран, без ясно мнозинство и поляризация на политическата сила, с радикално различни виждания за бъдещето на Европа, борещи се за влияние“, коментират авторите на доклада Саймън Хикс, директор по изследванията, и Харолд Ласки, професор в Лондонското училище по икономика и политически науки.

„Европейски парламент, балансиран между антиевропейците и разделените проевропейски сили, представлява реален риск за парализа на центъра в ЕС“, смята Сузи Денисън, старши политически сътрудник и директор на програмата „European Power“.

„Tова поставя въпроса за сътрудничество отвъд традиционните политически групи и търсенето на въпроси – като климата, като изграждането на ЕС като глобален актьор, които са общи, и по които гражданите се нуждаят от резултати на европейско ниво“, смята тя.

- Страните, проучвани от YouGov в рамките на проекта, включват: Австрия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Испания и Швеция. Теренната работа е проведена в периода 23 януари – 25 февруари 2019 г. В други държави са провеждани фокус групи.  

- Авторите на доклада са Саймън Хикс, Майкъл Марш, Кевин Кънингам и Сузи Денисън.  

- Проектът „Unlock Europe’s Majority“ има за цел да противодейства на възхода на антиевропейските сили. Той се разпространява активно в пет държави-членки и присъства в още девет страни от ЕС, най-значими по отношение на броя парламентарни места.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:30 | 13.09.22 г.
fallback