fallback

Защо анализаторите предупреждават за бурен борсов май?

Политиката по митата, Brexit и политическите сътресения в основните страни на ЕС могат да предотвратят ръста на индексите

08:43 | 30.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През миналата седмица (една от последните за април) курсовете на водещите индекси се промениха много леко. Dax записа ръст от 0,8% на седмична база и се оттегли в петък на ниво от 12 315 пункта. Европейският индекс Euro Stoxx 50 затвори почти непроменен на 3500 пункта, подобно на Dow Jones в САЩ, който затвори в петък на ниво от 26 543 пункта.

От началото на годината обаче фондовите пазари се движат стабилно нагоре. Dax прибави малко под 18%. Анализаторът на Commerzbank Маркус Валнер обяснява това с отказа на Федералния резерв на САЩ да повиши допълнително лихвените проценти и с намаляването на страховете за рецесия в САЩ и Китай. Досега обаче ръстовете на курсовете се дължат по-скоро само на по-високите оценки, докато очакванията на анализаторите за приходите на повечето компании от Dax продължават да бъдат надминавани, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

„За по-нататъшно значително увеличение на курсовете обаче очакванията за финансовите резултати ще трябва да се увеличат“, казва Валнер. Ето защо при подбора на акции в портфолиото инвеститорите трябва да продължават да обръщат внимание не само на оценката, но и на ръста на финансовите резултати на компаниите. Такъв е случаят например с HeidelbergCement, SAP и Wirecard.

Анализаторът на DZ-Bank Михаел Бисингер също изразява загриженост: „Като се има предвид слабата икономическа среда и силното развитие на цените, то на фондовите пазари ще стане нервно“. Като постоянен рисков фактор той назовава политиката по митата, Brexit и политическите сътресения в основните страни на ЕС.

Те биха могли да предотвратят по-нататъшното покачване на индексите на пазарите и да доведат до спадове. До края на годината DZ Bank очаква Dax да остане на ниво от около 12 000 пункта, а за Euro Stoxx 50 анализаторите предвиждат 3 400 пункта.

Дейвид Кол, главният икономист за Германия в частната банка Julius Bär, също обяснява възстановяването на американския фондов пазар с факта, че Федералният резерв се отказа от по-нататъшно увеличение на лихвените проценти. Той е оптимист по отношение на по-нататъшното развитие в САЩ: „Възстановяването на цените на акциите, предпазливата централна банка и по-ниският натиск върху заплатите са добри предпоставки за по-високи корпоративни печалби. Това би могло да доведе до още една положителна изненада за инвеститорите“, казва Кол.

Какво ни очаква в Европа вижте в продължението на анализа в сайта на Bloomberg TV Bulgaria! 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:16 | 14.09.22 г.
fallback