IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Едно е сигурно за бъдещето на Германия – ще ѝ трябва повече газ от Русия

Газът ще бъде един от най-големите печеливши от политиката на канцлера Ангела Меркел за затваряне на атомните електроцентрали в страната

13:10 | 28.02.19 г. 24
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Германия готви едно от най-продължителните увеличения на потреблението си на природен газ от близо две десетилетия въпреки възраженията на САЩ, че страната не трябва да разчита толкова много за енергията си от Русия.

Газът ще бъде един от най-големите печеливши от политиката на канцлера Ангела Меркел за затваряне на атомните електроцентрали в страната, които към момента произвеждат половината от германското електричество. И макар правителството да се опитва да стимулира възобновяемата енергия, според индустрията, анализаторите и инвеститорите все повече „синьо гориво“ ще бъде необходимо, когато добивът от вятърни и соларни ферми отслабва, посочва Bloomberg в свой материал.

Подобни прогнози помагат да обяснят защо Меркел позволи строежа на газопровода „Северен поток“ 2 и окуражава създаването на съоръжения за внос на втечнен природен газ (LNG). През идните години може да се окаже, че Германия ще се нуждае от много повече газ, за да компенсира затваряните централи, ако проектът ѝ за преминаване към чиста енергия на стойност 500 млрд. евро не успее.

„Търсенето на природен газ трябва да се увеличи най-малкото в краткосрочен план, за да се компенсира отказът от въглища“, посочва Тревор Сикорски от консултантската къща Energy Aspects Ltd. „Може би затова германското правителство е толкова запалено по „Северен поток“ 2“, допълва той.

Има редица въпроси, които правят неясни прогнозите за това от колко нов газ ще се нуждае Германия и кога. Това включва и липсата на яснота за това кои централи на въглища ще бъдат затворени и кога, какво спира правителството да наложи ограничения върху нарастващите разходи за възобновяема енергия и дали Берлин може да разчита на съседните страни да компенсират недостига по мрежата.

Различни са оценките на анализаторите за предстоящите промени. Въпреки това почти всички очакват търсенето на газ в Германия да нарасне – според някои, като Energy Aspects, увеличението ще е в размер на няколко процентни пункта, докато за други, като German LNG Terminal, търсенето ще се удвои.

Подобни очаквания показват промяна в позициите спрямо последните две десетилетия, когато бе поставено началото на индустрията със соларни възобновяеми източници и търсенето на газ до голяма степен остана без промяна. Употребата на „синьо гориво“ се увеличи с 22% през последните три години, след като АЕЦ в страната започнаха постепенно да затварят след проблемите с централата „Фукушима“ в Япония през 2011 г. Това до голяма степен върна газовите потоци към нивата им от края на миналото хилядолетие след спад в началото на сегашното.

Сега Германия се опитва да намери допълнителни източници на електричество. И макар възобновяемите източници да бележат значителен ръст през последните години – и да продължават да го правят, мрежата се нуждае от такъв, който да може да компенсира липсите, когато вятърните и соларните мощности не работят.

Природният газ е най-очевидният избор.

Но покупката на повече „синьо гориво“ рискува да ядоса САЩ, които искат Германия, както и останалата част от Европа, да потърсят алтернативи на доставките от Русия. Москва в момента отговаря за значителен дял от германските газови нужди и строежът на „Северен поток“ 2 ще увеличи още начините, по които доставките могат да се осъществяват.

Руската държавна компания „Газпром“ доставя газ в Европа с почти рекорден темп, а плановете са новият маршрут под Балтийско море да заработи от края на тази година. Тя обаче не е единствената, която ще се облагодетелства от увеличеното търсене.

Три германски града – Брунсбютел, Щаде и Вилхелмсхавен, лобират усилено, за да получат федералната подкрепа за строежа на първия в страната терминал за втечнен природен газ. Това ще позволи на редица държави – от Катар до Алжир и САЩ, да изпращат кораби с гориво до страната.

Но използването на LNG повдига нови въпроси за сигурността.

„Колкото повече Европа залага на втечнения природен газ, толкова по-опасна може да стане зависимостта ѝ от вноса“, посочва Манфред Лайтнер, член на изпълнителния съвет на OMV. По думите му LNG е само разновидност по отношение на дестинацията, като също така е и по-скъп и по-ненадежден от природния газ, пренасян по тръби.

„Има няколко фактора за несигурност по отношение на ролята на газа в бъдещия енергиен микс“, посочва Джоана Фик, анализатор към рейтинговата агенция Moody’s. „Газът ще изиграе роля най-малко в средносрочен план. Дългосрочният сценарий зависи от еволюцията на търсенето, политиките по отношение на бъдещето на газа и технологичния напредък. Някои държави дори говорят за постепенен отказ от газа. Има доста неизвестни“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 19
fon
преди 5 години
Безпочвените мечти на лобистите на газ. За последните 5 години мощностите на газ в Германия не са се увеличили и 1%. АЕЦ и въглища се затварят, но се заместват напълно от ВЕИhttps://***.energy-charts.de/power_inst.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 31 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 5 години
Хаха... Първо, не е Стоян, а Сюлейман и второ - нема нужда да се абиш да му обясняваш на тоя и на онея под него оти дека джамът бил стъкло... И те ше влезнат некой ден у дълбокия германски интернет и шсе оптимизират... Ако не, у дълбокия кучигъз ше влезнат и пак ше се оптимизират, оти пещерната русофобия до това води - до дълбока оптимизация... :) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 7
Императорът
преди 5 години
Аха-а-а, ще се сетите. Аз туй го говоря поне от 2 години. Тази година - ще пазарувам още газпромски АДР-ченца - всяка цена под 4 кинта е ок.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 4
michaelis12
преди 5 години
Едно е сигурно за бъдещето на Германия ще
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 30 rate down comment 5
SimeonAtanasov
преди 5 години
Стояне, сравняваш круши с ябълки. Средна пазарна цена на тръбния газ и себестойност на катарския втечнен природен газ. А катарците да не би да го продават без печалба? Сравнявай пазарни цени. Щом Германия подкрепя строежа на Северен поток 2, значи има нужда от руския газ. А защо има нужда, вероятно причините са много - сигурни доставки, голямо количество, добра цена, екологични съображения, безопасност...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 28
Стоян Петров
преди 5 години
Бяха времената когато тръбния газ бе по-евтин от LNG. В миналото Газпром правеше по 35 млр долара печалба на година и струваше 330 млр на борсата. Сега я достигне 10-15 млр и цената на компанията е 55-60 $ милиарда. Средната цена за тази година на тръбния ще е около 250 за 1000 кубика, а себестойността на катарския(най-евтиния) LNG e 160-170$. Не напразно Катар ще финансира терминал за регазификация в Германия. Темата наистина вече е банална и не си струва да дискутираме желанията на един дребничък мегаломан, да превърне една обикновена стока в стратегическо оръжие и средство за шантаж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 27 rate down comment 10
majnata
преди 5 години
Едно е сигурно за Германия , че само добрите отношения с Русия , без никакви *** санкции наложени от америка , ще донесат просперитет . Играта по американски указания само ще я остави в положението на 51 и щат ...каквато син е и сега .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 19
Dimioi
преди 5 години
Абсолютно си прав, а и не е само това, надявах се пишещата дама, да влезе в дълбокия интернет на немски и да разгледа какви технологични оптимизации предлагат германците за LNG терминалите, защото те не само, че се множат, но и се оптимизират значително
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 19
Dimioi
преди 5 години
Пак сте сделали заглавието през пръсти, явно трябва да следите малко повече технологичните тенденции в Германия, че с това аналогово мислене, все абонати на Газпром ще стоим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 12
Sokratus
преди 5 години
Колкото повече Европа залага на втечнения природен газ, толкова по-опасна може да стане зависимостта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още