Движението „Пет звезди“ смая света с внезапния си възход до върха на италианската политика. Но няколко провала на партията в поредица местни избори предполагат, че падението й може да се окаже също толкова бързо.
Кандидатът на популистката партия завърши на унизителното трето място на регионалните избори в Сардиния в края на миналия месец. „Пет звезди“ не можа да спечели дори 10% от вота, оставайки зад крайнодесния си коалиционен партньор „Лига“ и дясноцентристката Демократическа партия. Мащабът на загубата е потресаващ. На общите избори миналата година движението завърши на първо място със значителна преднина в региона, събирайки над 40% от вота, посочва Bloomberg в свой материал.
Лидерът на партията Луиджи ди Майо, който е и вицепремиер, се опита да омаловажи загубата. Той отбеляза, че „Пет звезди“ винаги се представя по-зле на местните избори, така че сравнение с представянето преди година е като да се сравняват „ябълки с портокали“. Но въпреки това загубата остава забележителна. Тя идва и след също толкова стресиращо трето място отпреди няколко седмици в Абруцо, друг южен регион, който също оказа значителна подкрепа на партията на парламентарните избори.
Героите на най-необикновената политическа история на Италия от последното десетилетие страдат от дълбока криза на идентичността. Въпреки че успя да стане най-голямата партия в страната, „Пет звезди“ не направи много със своята огромна подкрепа. Избра да направи коалиция с антиимиграционната „Лига“, която всъщност е по-малкият партньор. Но харизматичният лидер на партията Матео Салвини се държи като де факто лидер на правителството, хвърляйки сянка върху премиера Джузепе Конте – технократ, избран лично от „Пет звезди“.
Движението също така се отметна и от дълъг списък с обещания. То не можа да затвори ILVA – производител на желязо в южните части на страната, който трябваше да прекрати работа по екологични причини. Също така партията не можа да сложи спирачки и на строителството на газопровода ТАР, част от Южния газов коридор.
И за капак от „Пет звезди“ спасиха Салвини от евентуално съдебно преследване заради отказа му да пусне в страната мигранти, спасени от италиански кораб, въпреки че в продължение на години повтаряха, че политиците не трябва да бъдат третирани по-различно от обикновените граждани. Също както и „Лига“, „Пет звезди“ се отметна от позицията си за оставането на Италия в еврозоната. Но докато Салвини печели социологическите проучвания, Ди Майо потъва.
Сривът на италианските популисти до голяма степен е неизбежен. Те дават твърде много обещания, които винаги е невъзможно да бъдат изпълнени. Протестна партия без реален опит във властта – „Пет звезди“ не можа да запълни и постовете в правителството с достатъчно надеждни кандидати. От своя страна „Лига“, която е в политическия живот вече три десетилетия, има повече кандидати и се явява коалиционният партньор с повече опит.
Но взимащата дъха бързина, с която „Пет звезди“ върви надолу, може да се припише основно на Ди Майо и нейният лидер в сянка Давиде Касалегио, който ръководи интернет операциите на партията. Двамата млади активисти поеха контрола от комика Бепе Грильо, който основа движението, и Джанроберто Касалегио – бащата на Давиде, който е и човекът зад идеята за основаващата се на интернет пряка демокрация.
Те взеха решението да се обединят със Салвини въпреки несъгласието на лявото крило в партията. Сега обаче Касалегио и Ди Майо са изправени пред възможността да понесат тежка загуба на изборите за европейски парламент, които са само след три месеца.
Но разгромът на „Пет звезди“ носи важен урок и за Салвини. „Лига“ също не се справи особено добре в Сардиния, но въпреки това успя да спечели управлението в региона съвместно с традиционните си дясноцентристки съюзници, сред които и Forza Italia на Силвио Берлускони. Това последва победа в Абруцо и месеци на силно представяне в социологическите проучвания, от които стана ясно, че партията лесно ще стане най-голямата политическа сила в страната, ако изборите се проведат днес.
Засега Салвини отхвърля възможността от предсрочни избори с довода, че очаква правителството да изкара пълния си мандат. Времето обаче напредва. Италианската икономическа криза може да се влоши и управляващата коалиция може да се разпадне. Разваляне на управляващото обединение след европейските избори сигурно е изкушаваща мисъл.
И това прави още по неудобно положението на „Пет звезди“. Партията трябва да покаже на избирателите, че има своя идентичност. Но също така не трябва да забравя и това, че колкото повече се отдалечава от Салвини, толкова повече нараства рискът от нови избори.
Трудно е да си спомним партия, която така да е доминирала парламентарни избори, и след това толкова бързо да е поела по пътя надолу.