Говорител на руския парламент загатва, че са възможни промени в Конституцията на страната. Същевременно нарастват спекулациите, че Кремъл обсъжда възможности, които да позволят на президента Владимир Путин да остане на власт и след края на мандата му, когато сегашният закон изисква да се оттегли, пише Bloomberg.
„Става дума за прехвърляне на власт“, коментира Глеб Павловски, политически анализатор и бивш съветник на Кремъл. „Путин насърчава тази игра, като дава недвусмислени намеци“.
Коментарите на Вячеслав Володин, говорител на Държавната дума и един от висшите представители на управляващата партия, по време на среща с Путин, проведена вчера, са били неясни и не споменават за наследник. Но анализатори твърдят, че думите му показват, че властите вече подготвят почвата за промени преди изтичането на сегашния мандат на Путин през 2024 г.
„В обществото има въпроси, уважаеми Владимир Владимирович“, посочва Володин, обръщайки се официално към Путин, сочи препис от Кремъл. „Сега е времето, в което можем да отговорим на тези въпроси без да застрашаваме по някакъв начин основните разпоредби“ на Конституцията, допълва той. „Законът, дори основният закон, не е догма“.
Предпазливият Путин
Настоящата Конституция на Русия беше изготвена преди 25 години, коментира Володин. „Това беше много трудно време. Време, когато държавата беше на ръба на колапса, когато обществените задължения не се изпълняваха, когато нашите граждани загубиха вярата си във властите“, допълва той.
Володин е предложил конституционните съдии и други правни експерти да разгледат възможностите за промени в Конституцията и други закони, свързани с нея.
В официалния препис не се посочва какъв е отговорът на Путин на това предложение. Строгият контрол на Кремъл върху политическата система ще улесни одобряването на конституционните промени, ако държавният глава ги подкрепи.
„Все още няма никаква позиция по този въпрос“ в Кремъл, посочва говорителят на президента Дмитрий Песков в отговор на въпрос за коментарите на Володин, допълвайки, че в момента не се работи по това.
Когато през март беше преизбран за още един шестгодишен мандат, Путин заяви: „В момента не планирам никакви конституционни реформи“. Той отхвърли въпроса за това дали може да управлява отново до 2030 г.
„Какво ще правя – ще стоя докато стана 100-годишен? Не.“, заяви той.
Но спекулациите за потенциални промени продължават. По-рано този месец Путин заяви, че Конституцията е „жив, развиващ се организъм“. На годишната си пресконференция, която се проведе миналата седмица, президентът коментира, че всички промени в Основния закон са „въпрос на широка гражданска дискусия“, въпреки че не беше изрично попитан за изменения, които биха позволили оставането му на власт.