Данъчната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп изведе коритовките на Wall Street до рекордно високи равнища това лято преди протекционистичната му политика и предизвестените повишения на дефицитите да сринат котировките на най-скъпите акции. Това трябваше да бъде годината на Wall Street, пише днес френският в. Les Echos.
Данъчната реформа, обявена няколко седмици по-рано от Доналд Тръмп, щеше да изстреля нагоре печалбите на американските компании и да подхрани активното изкупуване на акции и повишението дивидентите на Wall Street.
Един от водещите индекси на борсата - S&P 500, трябваше да се повиши с 23 на сто през 2018 година, а купените акции да достигнат 1 трилион долара. На практика Wall Street отчиташе рекорди до лятото и отбеляза най-продължителния период на повишение на котировките в историята си, пише БТА.
След това обаче замъкът от карти се разпадна. От рекордното си равнище, достигнато на 29 август, технологичният индекс Nasdaq, се срина с 24 на сто и навлезе в мечи пазар, а S&P 500 изгуби 20% от максималните си стойности, отчетени през септември. Тръмп запали фитила Американските пазари преживяха трусове през годината заради повишението на лихвите по държавните облигации, но спадът трябва да се припише най-вече на Тръмп. Като запали фитила на търговска война срещу Китай, президентът на САЩ породи съмнение за жизнеспособността на растежа на китайската икономика, а след това и на световната, и в същото време подкопа доверието на инвеститорите и на компаниите, посочва френското бизнес издание.
Ръководителите на компаниите от индекса S&P 500 бяха толкова предпазливи при представяне на резултатите си за третото тримесечие, че инвеститорите пренебрегнаха отчетените рекордни печалби.
"Търговската война между САЩ и Китай без съмнение бе най-неочакваният елемент и най-главният за пазарите", констатира Жан-Жак Фридман от банката Natixis. "Още повече, че тя се прибави към нарастващите опасения за китайската икономика и най-вече за равнището на задлъжняването ѝ. В началото пазарите приеха, че това е реторика против глобализацията, но с времето конфликтът придоби реални измерения. Освен това той отбеляза края на медения месец между пазарите и Доналд Тръмп, който изгуби образа си на "човек, който прави сделки", какъвто имаше в началото на мандата си", допълва Фридман.
Според най-новото изследване на Bank of America Merrill Lynch 47 на сто от инвеститорите очакват, че печалбите на компаниите ще се свият през идната година в целия свят, а делът на далите такъв отговор в традиционната анкета на банката е най-големият за последните 10 години, отбелязва Les Echos.