През последните няколко дни американският президент Доналд Тръмп е изправен пред силен вътрешнополитически натиск да наложи наказателни мерки срещу Саудитска Арабия.
За Вашингтон това може да се окаже нож с две остриета, ако все пак настрои срещу себе си саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Това би довело до две нежелани геополитически последици, пише енергийният анализатор Кирил Видершофен за Oilprice.com.
Все още пресният случай с убийството на арабския журналист Джамал Кашоги продължава да намира място сред заглавията на антисаудитските медии и да служи като оръжие за дипломатическата офанзива на Турция, Катар и Запада, очертавайки най-голямата американско-саудитска криза от десетилетия.
Американските политици са се фокусирали върху позицията на саудитския престолонаследник, базирайки се на все още недоказани твърдения за прякото му участие в убийството на Кашоги. В такъв момент Доналд Тръмп се озовава в единия ъгъл на ринга, борейки се директно с кралството.
Досега администрацията на американския президент се въздържаше да коментира възможността за пряко участие на Салман в престъплението в Анкара, но въпреки това наложи санкции на длъжностните лица от арабското кралство, за които е доказано, че са замесени в убийството.
Напрежението расте и вътре в самата Саудитска Арабия. Представители на местната власт заплашиха, че Рияд ще отговори подобаващо, ако бъдат наложени санкции на членове на кралското семейство.
Идеята, че офанзивата на Запада срещу арабската страна цели да принуди нейния държавен глава Салман ибн Абдулазиз ас-Сауд да отстрани своя син от власт, изглежда нереалистична.
От гледна точка на текущото положение вътре в самото кралство и в арабския свят подкрепата, събрана през последните седмици от саудитите и техните съюзници Обединените арабски емирства, Бахрейн, Египет, Йордания и Ливан, е сигурна.
Никоя арабска страна няма да позволи управляващ престолонаследник да бъде свален от власт от неарабска държава.
Вътре в Саудитска Арабия настроението е пределно ясно – никой не трябва да закача принц Салман. За разлика от актуалните дискусии в западния свят, тук няма явни признаци за нарастваща опозиция срещу управлението на Мохамед бин Салман.
И все пак известна опозиция има, въпреки че в момента се чува трудно. Консервативните елементи в арабското управление, подкрепени от бивши високопоставени кралски особи, дебнат за всеки момент на слабост, за да се възползват да ударят там, където най-много боли.
В момента три основни фактора могат да доведат до вътрешнополитическа нестабилност: бъдещето на принц Салман зависи от успеха на диверсификацията на саудитската икономика, премахването на зависимостта от петрола и прилагането на някои трудно изпълними, но силно необходими промени, за да се изгради бъдеща перспектива за многобройното подрастващо население на страната.