Посланието, което Лондон може да насочи към Брюксел по отношение на енергийния пазар е едно: „Без твърд Brexit тук, моля!“
Но, погледната в детайли, ситуацията изглежда малко по-различна.
Въпросът зависи от това дали сделката между Европейския съюз (ЕС) и Обединеното кралство ще остави пространство за някакви бъдещи свободни пазарни взаимоотношения.
Природният газ и електрическата енергия ще продължат да „текат“ по междусистемните връзки от ЕС към Великобритания след Brexit, независимо от това как ще се реши казуса с излизането на Кралството от блока, тъй като търговията с енергия не се ограничава само до страните членки. Но един „твърд“ Brexit ще увеличи риска от недостиг на енергийни доставки за Обединеното кралство по време на извънредни ситуации, като последната тежка зима, и може да удари и сметките на потребителите.
Както Великобритания, така и ЕС разчитат на вноса и износа на енергия.
Вносът на природен газ за Кралството се увеличава значително с амортизацията на рафинериите в Северно море и изчерпването на тамошните залежи.
Лондон много добре осъзнава значимостта на енергийните връзки с континентална Европа и ще се стреми да ги запази.
„Мисля, че е в наш интерес не само да продължим да участваме в европейския енергиен пазар, но и да разширим тези взаимовръзки“, смята британският министър на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия Грег Кларк.
Според него „би било по-добре ако страната продължи да използва тези връзки“.
В момента Великобритания внася около 5% от своята енергийна мощност и 12% от наличния природен газ от ЕС.
Но продължаващото енергийно сътрудничество между Лондон и Брюксел е особено важно и за Ирландия и Северна Ирландия. Те споделят единен електроенергиен пазар, който датира още от споразумението Good Friday, подсилен от втори голям електропровод и нов енергиен пазар на едро.
От друга страна Ирландия разчита на Великобритания за доставките на газ и петрол.
Лондон изложи възможностите за поддържане на енергийни връзки, включително и на ирландския остров още през юли в доклада за Brexit.
Правителството на Обединеното кралство цели да постигне съгласия за „широко сътрудничество“ относно споразуменията за търговия с газ и електроенергия. Договарящите се страни вече постигнаха „добър напредък“ по отношение на правната разпоредба, която би подкрепила ирландския единен пазар при оттеглянето на Великобритания от ЕС, се посочва в доклада.
Ако страната напусне вътрешния енергиен пазар на блока, според становището на правителството, Лондон ще проучи обстоятелствата и ще прецени какво е необходимо, за да продължи търговията на енергия със страните от ЕС.
Великобритания вече разглежда възможностите за ценообразуване при търговията с емисии парникови газове ако все пак страната напусне енергийната система на Европа.
В докладът посочва и възможността Лондон да разхлаби ограниченията при осигуряването на държавна помощ за електроцентрали, работещи с твърди горива.
Търговията с енергия в рамките на ЕС се ръководи от правно обвързващи регулации, известни като мрежови кодекси, предназначени да хармонизират пазарите в рамките на блока и да позволят по-бърза и улеснена търговия. Ако Великобритания напусне, мрежовите ѝ кодекси ще престанат да бъдат част от европейските.
От Дъблин са наясно с този риск и полагат повече усилия за разработването на нови връзки с континентална Европа.
За потребителите, излизането на Великобритания от ЕС, вероятно ще доведе до скок в цената на електроенергията и природния газ, както и ще ги сблъска с по-малко надеждни доставки при извънредни ситуации или непланирани прекъсвания.
По-тесните енергийни връзки с ЕС предоставят по-евтини и по-бързо доставяне на енергия между страните, което държи цените по-ниски.
Според някои анализатори, раздялата между Лондон и Брюксел ще доведе до намаляване на енергийните разходи на Великобритания заради освобождаването ѝ от емисионните регулации на ЕС, което би повишило нейната конкурентоспособност при производството на електроенергия, макар и чрез използването на твърди изкопаеми горива.