fallback

Слабите банки - ахилесовата пета на популистите в Италия

Плановете на новото правителство за по-висок дефицит тревожат инвеститорите и партньорите на Италия в Европа

08:18 | 15.10.18 г. 6

Снимка: Архив Ройтерс

Докато популисткото правителство в Италия се приближава към открит конфликт с Европейския съюз (ЕС) заради бюджета, трусовете на финансовите пазари засягат банковата система в страната и заплашват икономическия растеж, който Рим иска да стимулира, пише Wall Street Journal.

Акциите на италианските банки и държавните облигации преживяха сериозни разпродажби миналата седмица, след като италианското правителство се насочи към бюджет, който нарушава правилата на ЕС за фискална дисциплина. Новото евроскептично коалиционно правителство между антисистемното движение „Пет звезди“ и крайнодясната партия "Лига" съобщи първоначално, че цели бюджетен дефицит от 2,4% от брутния вътрешен продукт догодина, или три пъти по-голям в сравнение с планирания от предходното проевропейско правителство.

Бюджетните планове на Италия са „значително отклонение“ от препоръките за фискална политика и „източник на сериозно безпокойство“, съобщи Европейската комисия (ЕК). Това създаде опасност от конфликт между Рим и Брюксел.

Очаква се оптимистичните прогнози на Италия за растеж и данъчни приходи да бъдат подложени на строго наблюдение от европейските власти, които се опасяват, че действителният дефицит може да се окаже опасно висок за страна с вече тревожно голям национален дълг. Пламенната реторика на „Пет звезди“ и „Лига“ срещу представителите на ЕС разтревожи още повече чуждестранните инвеститори, които се опасяват, че Европейската централна банка (ЕЦБ), която е гарант на стабилността на облигационните пазари в еврозоната, вероятно няма да подкрепи правителство, оспорващо икономическите правила на блока.

Въпреки известното стабилизиране на пазарите, след като правителството обеща по-малък дефицит в средносрочен план, италианските държавни ценни книжа и банките остават под силен натиск.

„Това почти убива възстановяването на банковия сектор и ще бъде шок за икономиката“, казва Никола Нобиле, икономист от компанията Oxford Economics. Според него има опасност за връщане на кредитната криза, която задуши възстановяването на Италия след кризата в еврозоната по-рано през това десетилетие.

Гуверньорът на ЕЦБ Марио Драги предупреди миналия месец, че кредитите стават по-скъпи за икономиката на Италия заради напрежението на пазарите, породено от антиевропейската реторика на властите в Рим. „Думите нанесоха някои щети“, посочи Драги.

Политическите лидери в Италия продължават да критикуват представителите на ЕС, които отговарят за прилагането на фискалните правила на съюза. След като отхвърли „заплахите от Европа“, лидерът на „Лига“ Матео Салвини цитира в сряда израз на поет националист от началото на 20-и век, който означава „Не ми пука“.

По-високите разходите по кредитите за италианските компании и домакинства може да неутрализират тласъка за икономиката, който правителството се надява да постигне чрез фискални стимули. „Пет звезди“ иска да повиши социалните разходи, като въведе универсален базов доход за бедните и безработните, а „Лига“ си поставя за цел да понижи данъците и възрастта за пенсиониране. Докато по-радикалните членове на коалицията от двете партии влязоха в схватка с предпазливи ръководители като финансовият министър Джовани Триа, правителството пропусна крайния срок за публикуване на фискалните и икономическите си прогнози. Очаква се страната да представи подробен бюджетен план на ЕС до 15 октомври.

Сега еврозоната е много по-стабилна, отколкото по време на кризата през 2010-2012 г., когато изтичането на капитали почти унищожи зоната на единната валута. Повечето национални икономики постигат ръст, включително Италия, макар и не толкова силен, колкото преди една година. Политическото напрежение в региона обаче се засилва, тъй като избирателите се обръщат срещу старите дясноцентристки и лявоцентристки партии, които изградиха днешна Европа. Традиционните партии са обвинявани за проблемите, включително икономическите белези от кризисните години, имиграцията и сигурността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:09 | 14.09.22 г.
fallback