fallback

Обърна ли гръб Вишеградската четворка на възобновяемите енергийни източници?

Местните правителства предпочитат да продължат да залагат на въглищата и ядрените електроцентрали, неспособни да се откъснат от остарелите традиции

09:45 | 15.09.18 г. 8

В страните от Вишеградската група (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) правителствата предпочитат да продължат да залага на електроенергията от въглищни и атомни електроцентрали, пренебрегвайки по-сериозни инвестиции към чистата енергия от възобновяеми източници, предава Euractiv.

На фона на Световната среща на градовете и предприятията за климата във Сан Франциско (започнала на 12 септември) е важно да се разбере, че корпоративното лидерство също може да оформи перспективата за чиста енергия в Източна Европа, смята Ада Амон, член на международния мозъчен тръст E3G. 

Визията на Европейския съюз (ЕС) за една модерна, чиста и конкурентоспособна икономика среща затруднения в преминаването през „мръсния въздух“ на столиците на страните от Вишеградската четворка – Чехия (Прага), Унгария (Будапеща), Полша (Варшава) и Словакия (Братислава). Тези страни изглежда са обременени от старите традиции за държавно контролирани и централизирани решения, когато става дума за определяне на бъдещето на техния енергиен сектор.

Привързаността към въглищата и ядрената енергия взима връх над политическия дневен ред, а възобновяемата енергия и енергийната ефективност все още рядко се споменават. Лицата, които вземат решения в тези страни, остават верни на централизираните и мащабни енергийни проекти, като гледат с нескрит скептицизъм към енергийното разпределение.

Докато изучава политиката на тези страни спрямо климатичните промени и използването на енергия, E3G оценява степента на влияние на индустрията с голямо количество емисии на парникови газове върху развитието на тези държави. Водещите местни компании имат добра историческа връзка със своите страни, като повечето от тях продължават да работят като държавни предприятия.

Тези предприятия все още успяват да поставят институционална, икономическа и законодателна рамка, понякога в разрез с ценностите, правилата и дългосрочните цели на ЕС. За сравнение, нисковъглеродната икономика е дефрагментирана и със слабо влияние върху държавата.

Една изключително нестабилна и често много враждебна законодателната рамка за възобновяема енергия дава слаба надежда за незабавно преминаване отвъд това статукво.

Правителствата на страните от Вишеградската група са известни с това, че изменят законодателството „от седмица за седмица“, блокирайки разширяването на енергията от възобновяеми източници.

Това пречи на много инвеститори да се наложат на тези пазари и предпочитат да изберат по-благонадеждните в това отношение държави от Западна Европа.

Поради тези обстоятелства – нисък капацитет, слаба рентабилност, нестабилна регулация и т.н – способността на индустрията на възобновяемите енергийни източници да инвестира в застъпничество за реализирането на конкретни цели намалява значително.

За момента съществуват дузина платени професионалисти, работещи в страните от Вишеградската четворка върху подобряването на политиката за използване на възобновяемите енергийни източници.

Въпреки големия географски потенциал, като че ли вятърът от Австрия спира на границата със съседна Унгария, смята Амон.

Виена вече разполага с 3GW мощност от вятърни централи, въпреки че географските ѝ характеристики не са в особена полза за развитието на тази технология. От другата страна на границата Унгария разполага само с 300MW, въпреки огромните равнини, които се простират във всички краища на страната, известни с историческото име Панония.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:35 | 10.09.22 г.
fallback