IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ядрената енергетика в САЩ – на прага на пълен колапс

Системното затваряне на атомни реактори ще доведе до сериозни проблеми с отделянето на парникови газове, което ще повлияе негативно върху околната среда

12:56 | 27.08.18 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изглежда ядрената енергетика в САЩ е на ръба на тотален колапс, пише Ахмед Абдула, доцент в Калифорнийския университет, за Energypost.

Това би се отразило фаталнo и върху околната среда и засега няма признаци, които да сигнализират, че подобен процес може да бъде спрян или обърнат.

През 2025 г. вторият от двата реактора на ядрената електроцентрала Diablo Canyon ще бъде закрит, което ще зарадва местните критици на технологията, чиято цел е да премахнат зависимостта на Калифорния от атомната енергия. 

По този начин, чрез спирането на всички реактори, щатът ще изгуби голяма част от производството на нисковъглеродно електричество, което не може да бъде компенсирано от действащите соларни и вятърни електроцентрали.

Търговските ядрени реактори осигуряват приблизително една пета от произведената електроенергия в САЩ, като в момента голяма част от тях ги грози съдбата на Diablo Canyon.

Комбинацията от ниските цени на природния газ и възходът на соларните и вятърните електроцентрали направи ядрените централи неспособни да се конкурират.

През последните десет години пет от американските атомни електроцентрали бяха затворени поради нерентабилност. От останалите 99 поне още 10 ще бъдат закрити в най-скоро време.

s1 s1

Отчитайки този факт, някои от щатите вече планират да субсидират своите ядрени централи в опит да ги задържат конкурентни.

Вероятно това е само временно положение, тъй като средната възраст на централите от този сектор е 37 години, смята Абдула.

Междувременно, усилията за изграждане на нови атомни електроцентрали бяха отменени или забавени поради надвишаване на планираните разходи. Единствено сериозна промяна в държавната политика би могла да промени тази тенденция, но такива признаци засега няма.

Проблемите на ядрената енергетика са резултат от икономическата реалност, лошото управление на федералната енергийна политика, строгата регулация и организираната опозиция.

Защитниците на ядрената енергия визират опасността от световна доминация на Русия и Китай като главни износители на ядрена технология и апелират през Министерството на отбраната да инвестира в съживяване на енергийното ядрено производство в САЩ като част от програмата за защита на националната сигурност.

Същите тези защитници предлагат и изграждането на ново поколение ядрени електроцентрали, които ще бъдат по-ефективни и по-евтини от вече съществуващите. Това, разбира се, ще изиска намесата на правителството, което приема като особено чувствителна тази тема.

Негативното обществено възприятие относно тази индустрия може да бъде преодоляно от едно ново поколение ядрени технологии, основаващо се на по-голяма безопасност и ефективност.

Загубата на ядрена електроенергия ще има дълбоки последици за САЩ, смята Абдула, особено за околната среда.

През 2017 г. технологията е произвела повече нисковъглеродна електрическа енергия, отколкото общото количество на соларните и вятърните електроцентрали за същия период, спестявайки на страната 547,5 млн.тона въглеродни емисии.

s2 s2

С увеличаването на нуждата от чиста електроенергия ще се повиши и необходимостта от електричество, произвеждано от атомни електроцентрали. Тоталното електрифициране в световен мащаб ще доведе до скок на потреблението на електричество, като същевременно ще се увеличи стремежа за намаляване на парниковите газове.

За да може САЩ да участва ефективно в този процес, първо ще се наложи да промени политиката си относно ядрената енергетика и нейното стабилизиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 10
zelka007
преди 6 години
извинявам се ... "ще изобрети" ... все пак не съм разтълкувал правилно посланието в поста ви . немедлено ще го насочим към вашето мнение във форума . как не се е сетил досега . ама сигурно като не следи форума за енергетика в инвестор , хък му е ... да си *** в главата панелите и батериите и електрокарчета , ние едно време какви имахме , а (за електрокарите иде реч) ? а иначе ехеее , какви неща само имаме в наследство , както казва един полулярен медиен герой : не можем да ги боядишем само , толкова са много ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 9
vzhekoff
преди 6 години
Да се занимаваш с ***, като онези двамата е безмислено. Навсякъде, където ВЕИ-тата се спонсорират от конвенционалните централи, последните стават нерентабилни - съвсем естествено - едно ги товариш с допълнителни разходи и второ - подпомагаш разни неефективници. Накрая обаче идва горският и нещата лъсват безпощадно ясно. Разни мaлoyмници като aгeнт Саша, известен като ИВ, наричащ себе си "енергиен експерт", ще ви обясняват всякакви неща, но никой от тях няма да плати по-високите сметки, нито ще отиде в затвора ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 1
Stanimir11
преди 6 години
Може, може, нямам против да няма пропаганда. Оставам с впечатление, че внушението е да не повтаряме грешката на американците. Все едно не знаят какво вършат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 8
0pk
преди 6 години
Четете внимателно, колега. Написал съм "ще изобрети", защото още не го е осенила тази брилянтна идея, от която могат да се направят много пари.А относно рафинерията и АЕЦа ни, те май са ни наследство от гадния комунизъм и аз не разбирам защо още не са разрушени, за да растат глухарчета по зелените поляни наоколо, докато супермодерните рафинерии на Шел, БП заедно с новите централи на Уестингхаос, произвеждат у нас политкоректен краен продукт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 9
0pk
преди 6 години
Ето колеги, четете и се учете - Петров и Сакаманов абслютно точно са разтълкували посланието на статията! Атомната енергетика е нерентабилна пък и няма да има пазар за тока, следователно трябва да бъде закрита като отрасъл.Само не знам защо разсъжденията им не продължават в посока, другите видове енергетика ако спрат да се субсидират, ще бъдат ли рентабилни и ще стигне ли произвежданата от тях енергия да си зареждаме теслите с които ще летим до марс?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 9
zelka007
преди 6 години
свободен , свободен , колко да е свободен ... пробвайте да заредите в нефтената ни рафинерия петрол различен от руския . или пък в АЕЦ-а уранови пръти различни от тез на росатом , или пък да не чува рогатия - да вкарате газ по реверсивните връзки от друг доставчик освен газпром ... :) ... та до там с блуждаещите електрони :)))и аз се зачудих за какви газови генератори иде реч при фирмите на мъск , щото е всеизвестно че монтират слънчеви панели и батерии на желаещи богати наивници , ама сигурно не съм дочел нещо или пък не съм разбрал скрития смисъл на поста ви . ще пробвам пак отначало да прегледам нещата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 6 години
В България всички мразят София(по-вероятно софиянци), но това не пречи да е столица на страната. Съществения въпрос в случая е защо, в Америка една изплатила се атомна централа е неконкурентна, а в България една която тепърва 'е гълта поне 20 милиарда лева е икономически и финансово обоснована?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 15
Sakamano
преди 6 години
"През последните десет години пет от американските атомни електроцентрали бяха затворени поради нерентабилност. От останалите 99 поне още 10 ще бъдат закрити в най-скоро време. Отчитайки този факт, някои от щатите вече планират да субсидират своите ядрени централи в опит да ги задържат конкурентни. Междувременно, усилията за изграждане на нови атомни електроцентрали бяха отменени или забавени поради надвишаване на планираните разходи."Екологията или политиката нямат нищо общо. Централите ги затварят поради нерентабилност и липса на пазар за произведения ток. Това е изводът от статията, който се отнася и за АЕЦ Белене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 7
0pk
преди 6 години
Глупости говорите колега, ние сме свободен електрон извън всякаква орбита, нас ни заобикаля дори съветският газ. А къде иде реч за слънчеви панели и батерии не можах да разбера, но там при компотите сте ги оставили предполагам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 7
studioaa
преди 6 години
Уловката тук е, че САЩ не се отказват от ядрената енергетика, а Калифорния или Комифорния както е наричан щата на галено. В САЩ всички останали щати мразят Комифорния, а това обаче не е споменато в статията и тяхната енергийна политика е точно обратната. Целта на медиите за разпростаняват фалшива "прогресивна" пропаганда и се разчита са ефекта, че читателите са доста навивни ще сбъркат тотално деградиралата Комифорния със целия САЩ, нещо което никога не е било валидно в историята...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още