IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ядрената енергетика в САЩ – на прага на пълен колапс

Системното затваряне на атомни реактори ще доведе до сериозни проблеми с отделянето на парникови газове, което ще повлияе негативно върху околната среда

12:56 | 27.08.18 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изглежда ядрената енергетика в САЩ е на ръба на тотален колапс, пише Ахмед Абдула, доцент в Калифорнийския университет, за Energypost.

Това би се отразило фаталнo и върху околната среда и засега няма признаци, които да сигнализират, че подобен процес може да бъде спрян или обърнат.

През 2025 г. вторият от двата реактора на ядрената електроцентрала Diablo Canyon ще бъде закрит, което ще зарадва местните критици на технологията, чиято цел е да премахнат зависимостта на Калифорния от атомната енергия. 

По този начин, чрез спирането на всички реактори, щатът ще изгуби голяма част от производството на нисковъглеродно електричество, което не може да бъде компенсирано от действащите соларни и вятърни електроцентрали.

Търговските ядрени реактори осигуряват приблизително една пета от произведената електроенергия в САЩ, като в момента голяма част от тях ги грози съдбата на Diablo Canyon.

Комбинацията от ниските цени на природния газ и възходът на соларните и вятърните електроцентрали направи ядрените централи неспособни да се конкурират.

През последните десет години пет от американските атомни електроцентрали бяха затворени поради нерентабилност. От останалите 99 поне още 10 ще бъдат закрити в най-скоро време.

s1 s1

Отчитайки този факт, някои от щатите вече планират да субсидират своите ядрени централи в опит да ги задържат конкурентни.

Вероятно това е само временно положение, тъй като средната възраст на централите от този сектор е 37 години, смята Абдула.

Междувременно, усилията за изграждане на нови атомни електроцентрали бяха отменени или забавени поради надвишаване на планираните разходи. Единствено сериозна промяна в държавната политика би могла да промени тази тенденция, но такива признаци засега няма.

Проблемите на ядрената енергетика са резултат от икономическата реалност, лошото управление на федералната енергийна политика, строгата регулация и организираната опозиция.

Защитниците на ядрената енергия визират опасността от световна доминация на Русия и Китай като главни износители на ядрена технология и апелират през Министерството на отбраната да инвестира в съживяване на енергийното ядрено производство в САЩ като част от програмата за защита на националната сигурност.

Същите тези защитници предлагат и изграждането на ново поколение ядрени електроцентрали, които ще бъдат по-ефективни и по-евтини от вече съществуващите. Това, разбира се, ще изиска намесата на правителството, което приема като особено чувствителна тази тема.

Негативното обществено възприятие относно тази индустрия може да бъде преодоляно от едно ново поколение ядрени технологии, основаващо се на по-голяма безопасност и ефективност.

Загубата на ядрена електроенергия ще има дълбоки последици за САЩ, смята Абдула, особено за околната среда.

През 2017 г. технологията е произвела повече нисковъглеродна електрическа енергия, отколкото общото количество на соларните и вятърните електроцентрали за същия период, спестявайки на страната 547,5 млн.тона въглеродни емисии.

s2 s2

С увеличаването на нуждата от чиста електроенергия ще се повиши и необходимостта от електричество, произвеждано от атомни електроцентрали. Тоталното електрифициране в световен мащаб ще доведе до скок на потреблението на електричество, като същевременно ще се увеличи стремежа за намаляване на парниковите газове.

За да може САЩ да участва ефективно в този процес, първо ще се наложи да промени политиката си относно ядрената енергетика и нейното стабилизиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 6 години
Интересно , статията да ли е съобразена с ръста на цените на петрола ? Щот прави нездраво впечатление че когато петрола е евтин всички са мноооооо еко и био и точно обратната тенденция се наблюдава когато цените растат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 13 rate down comment 17
khao
преди 6 години
***,на нас руснаците нищо не са ни подарявали, всичко сме си го плащали прескъпо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 14
khao
преди 6 години
. Много ми се иска да го видя Илиной или NYC на слънце, ветър и мъгла... :lol:----Цъцъ, претихме те, седе цел месец там при внуците и нищо не виде, срамота!!! ... у илиной, град Шикаго знаеш ли ка му викат америкамските ти сватовете ? ... абе нещо като нашия сливен! !!... иначе не ни липсваше, жеката те замести. .. имахме форумен клоун докато те нямаше, всичко е точно! !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 8
michaelis12
преди 6 години
нема страшно "Путинова Русия" или "Новия финт на Путин" ше им сглоби атомни централи на Сашово нема се плашат е на нас как ни подариа Козлодуй навремето дет Куневица после я затвори кат пич зарад ЕС дет вика бат Мави и 4 те реактора ..... та Сашови нема си купуат ток от Франция индиректно от Румуния как нас ни гласат, ами влизат и с четрите крака в блатото зарад централите ..... дааам Империята с въздух и слънце не мое кара само, щот требе се бачка нема продават лютеница и кебапчета кат нас и населвнието им се увеличава, а при нас благодарение на таквиз кат Сакамано и Петроф намалява .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 1
bgMan
преди 6 години
Забележете - само 20% от енергията в САЩ е ядрена.И точно за тези важни 20% се твърди че не могат да бъдат изцяло заменени от ВЕИ.А не са конкурентни или рентабилни защото върху цената на тока от ядрени централи тежат и разходите за складиране и охрана (понякога преработване) на ОЯГ, които са експоненциално нарастващи с годините. Четох някъде че до санкциите САЩ са плащали на Русия за да приема и консервира част от американските ядрени отпадъци на своя територия. Сега няма къде да ги шитка а и заводът им за преработка на ОЯГ има недостатъчен за нуждите им капацитет. Пък и преработката е скъпа и нерентабилна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 20 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 6 години
А който не е разбрал каква е тезата на статията, то тя не е "Белене", а че АЕЦ в САЩ са част от критичната за националната сигурност инфраструктура, която, както отебаната поради "неефективност" национална пътна инфраструктура е пред колапс и последствията от тасъв колапс могат да им костват много повече от дребните сметки за "дал-зел"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 22 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 6 години
"Притеснява ме, че може да се наложи да спрем печелившата си ядрена централа, за да има пазар за по-скъпия ток от губещата."Всяка печеливша ядрена централа първите от 10 до 20 години е губеща, а следващите 40 години е печеливша. Това, че тука затворихме 4 печеливши, напълно безопасни реактора, говори колко умен народ живее тука и какви управници излъчва. Когато затворят и Козлодуй, щот за сега е сигурно, че ще работи още 10 години, а после ше видим - та за това време иде реч.В целата статия има само едно нещо смислено, но едва ли на теб и на другите умници им е направило впечатление - картата с работещите АЕЦ в САЩ и къде са нацвъкани - в най-развитите индустриални щати със сходен на нашия климат. Статията и тезата в нея касаят най-вече тези централи, а не Калифорния, където могат да си карат и на ВЕИ. Много ми се иска да го видя Илиной или NYC на слънце, ветър и мъгла... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 6
zelka007
преди 6 години
а иначе по темата за цените от кое колко струва прочетете внимателно тази статия :https://cleantechnica.com/2016/12/25/cost-of-solar-power-vs-cost-of-wind-power-coal-nuclear-natural-gas/ама за да важи у нас трябва и ние да имаме отворен енергиен пазар . пък тука уж отворено , ама за гинка само . има ясни цени по щати и градове има схеми кое откъде и по колко , има цени със субсидии и без субсидии . и ако приемем че този портал е пристрастен , то вижте от кой е доклада . все пак е от хората на императора ;) ... е , императора не се търгува все още на борсата , ама тези се търгуват :))) ... но ние вярваме в него и му желаем светло бъдеще , на императора де . и под сурдинка , носи се слух че новия преправен ОВОС за 7-ми реактор в козлодуй , вероятно ще мине от втори път . ама първо да се разнесе пушилката около белене и после :))) . малко време да мине трябва . а може и в пушилката , никой няма да разбере . да не мислите че ще ви се размине нов реактор , няма . бъдете спокойни и нови цени на тока няма да ви се разминат . са новото си е ново - класика от росатом с голям шанс за успех . бих се обзаложил даже . а такива като горните кой ги чете , тръмп и вовата какво казват : не вярвайте на медиите , те лъжат масово и безочливо , слушайте какво ви казваме , истината е с нас и ние сме истината . амин .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 6 години
Не съм си поставял за цел да обяснявам каквото и да било, на когото и да било, защото всеки има достатъчно в главата си. В случая се налага да разясня, че исках да обърна внимание на конкуренцията в САЩ и България. Една и съща централа в Америка е неконкуретна, а в България едва ли не свръхпечеливша(в което разумните хора се съмняват). обикновения американец би казал, "да ви имам конкуренцията", а българина"б'ахти му и конкуренцията".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 10
Sakamano
преди 6 години
Харесва ми чувството ти за хумор, но ако искаш да хване дикиш, недей да приписваш свои мисли на хората които иронизираш. Не съм против ядрената енергетика, дори да е с "политически некоректни" реактори. Притесняват ме по-тривиални неща, като например рентабилността на проекта Белене. Притеснява ме, че две големи централи са твърде много за малка държава с намаляващо потребление. Притеснява ме, че може да се наложи да спрем печелившата си ядрена централа, за да има пазар за по-скъпия ток от губещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още