Вихрушката, която преминава през международната сцена, наречена Доналд Тръмп, може да принуди Ангела Меркел и Владимир Путин да сключат брак по сметка след години на антагонизъм.
В събота германският канцлер ще е домакин на руския президент в бароков дворец от 18 в. край Берлин – първата им двустранна среща в Германия откакто Путин анексира полуостров Крим през 2014 г., изпращайки двустранните им отношения в криза. Поканата на Меркел - неговият най-неумолим критик оттогава, е голям пробив за Путин що се отнася до прекратяването на руската изолация и потвърждаването на ролята на Меркел в Европа, въпреки изборните трудности, посочва Bloomberg в свой материал.
Това е най-високопоставената двустранна визита на Путин в Германия от 2013 г., въпреки че той и Меркел са се срещали по време на международни мероприятия, включително на миналогодишната среща на върха на Г-20 в Хамбург. Меркел е посещавала Путин в Русия няколко пъти, най-скоро през май.
Много проблеми
„Това е работна среща и не трябва да се очакват каквито и да е било специални резултати“, заяви Меркел пред репортери в Берлин в петък. „Но ние трябва да се справяме с толкова много проблеми – от Украйна през Сирия до сътрудничество в икономическата сфера, което оправдава поддържането на постоянен диалог“, допълни тя.
Срещата идва, след като американският президент Тръмп миналия месец разкритикува Германия, наричайки страната „напълно контролирана от Русия“ заради зависимостта от Москва за доставки на природен газ. Работата по новия газопровод, свързващ двете държави – „Северен поток-2“, започна през май въпреки заплахите на САЩ за санкции срещу проекта.
„В един свят, който става все по-непредсказуем, трябва да разговаряме дори и с трудни партньори като Русия“, посочва високопоставеният политик от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Ахим Пост.
Путин е наблегнал на важността от подкрепата на Меркел за „Северен поток-2“ като доказателство за нейната готовност да отстоява независимостта на Европа, посочват трима души, които са присъствали на скорошна среща между руския президент и дипломати.
Кремъл вижда разделението между САЩ и Европа по отношение на търговията и иранското ядрено споразумение като шанс за Русия да поправи отношенията си с Германия, представяйки се като по-надежден партньор, посочват други официални представители.
„Меркел разбира, че е дошло време да потърси възможности с Русия“, посочва Александър Рар, бивш член на Германския съвет по международни отношения, който в момента работи като съветник на руската „Газпром“. „Ако бъде възможно предприемането на крачка напред по Сирия, енергийните въпроси или Украйна, това би било добре за Германия като лидер на Европа“, посочва още той.
Сирийските бежанци
Меркел пострада у дома от политическото негодувание заради решението й от 2015 г. да остави отворена границата и да позволи на над 1 млн. бежанци, по-голяма част от които от Сирия, да влазят в Германия. Тя се нуждае от край на войната в Сирия, за да може мигрантите да се завърнат у дома. Междувременно канцлерът е под напрежение и заради германския бизнес, искащ вдигане на европейските санкции срещу Русия заради украинската криза.
Германия търси политическо решение на сирийската криза, което да създаде условия за завръщане на бежанците у дома, въпреки че „все още трябва да изминем дълъг път дотам“, посочи говорителят на Меркел Щефан Зайберт в сряда.
След като Путин използва армията, за да наклони везните на страната на сирийския президент Башар Асад, Русия се обедини с Турция и Иран в опитите си да договори споразумение. Путин също така се съгласи на координирани стъпки с Тръмп по време на срещата им на върхя в Хелзинки миналия месец в опит да се стабилизира ситуацията.
Турската валутна криза
Турската икономическа криза също може да присъства на преговорите в събота. Рискът от нова бежанска вълна от Сирия може да даде на турския президент Реджеп Ердоган „потенциален, макар и неприятен, лост за влияние“, за да си осигури западна помощ, решавайки дали да отвори турските граници, посочва Якоб Функ Киркегард, от базирания във Вашингтон Peterson Institute for International Economics.
На фона на нарастващия конфликт между Тръмп и Турция, който доведе до американски санкции срещу съюзника на Вашингтон в НАТО, Меркел „няма интерес Ердоган да бъде тласнат към лагера на Москва от Вашингтон", посочва Йозеф Янинг от Европейския съвет по международни отношения в Берлин. „Тя няма интерес от това Путин да откъсне Турция от НАТО“, допълва той.