Макар че някои европейски страни може и привидно да са съгласни с твърдението на Германия, че е „страна на поети и мислители”, никой не би оспорил способността ѝ да извлича толкова много богатства от останалата част от Европейския съюз.
Миналата година Германия отчете 159,3 млрд. евро излишък на търговията си със стоки с други държави от ЕС – един от най-големите зони за свободна търговия в света и регион с привилегирован достъп до германските стоки и услуги.
Така стоят нещата от 1958 г., когато заработва европейският отворен пазар.
Огромният европейски дар за Германия представлява две трети от нейната печалба от чуждестранна търговия в една пазарна структура където Берлин остава неоспорим лидер и принципен регулатор, посочва в свой анализ за CNBC д-р Михаел Иванович.
Тази година изглежда ще бъде отбелязана още една рекордно висока печалба от ЕС за Германия. Излишъкът в периода между януари и април възлиза на годишна стойност от 175 млрд. евро - 10-процентно увеличение от европейската търговия на страната през 2017 г., по данни на Бундесбанк.
Държава, която представлява 28% от икономиката на паричния съюз, и живее така величествено върху своите партньори е структурно дестабилизиращ фактор.
Правилните политики не са безплатни
До ден-днешен икономистите, които посочват този фундаментален проблем, са подигравани като безнадеждно наивни, тъй като – както гласи схващането, Европейският проект винаги е бил и винаги ще бъде политически конструкт, чиято цел е да разтървава европейците помежду им.
Това твърдение не само е невярно, но и носи в себе си зрънцето на собственото си унищожение.
Отнемайки стотици милиарди евро от покупателната сила на паричния съюз, Германия прави на практика невъзможно за другите икономики в еврозоната да растат и да създават работни места, тъй като те не могат да свият дълга и дефицита си. Германия трябва да стимулира вътрешните си разходи за потребление на повече стоки и услуги от европейските си партньори. В същото време страната може да облекчи нарастващия си недостиг на работна ръка като предложи свободни позиции на над 17-те милиона европейски граждани, които в момента търсят работа и бъдеще.