Някога петролен богаташ, днес Венецуела се бори за светлина, пише в коментар Ройтерс. Жителите на държавата спират хладилниците си, за да пазят енергията, а други не пускат климатиците си и спят извън домовете си.
Честите прекъсвания на захранването с електроенергия се добавят към хиперинфлацията, липсата дори и на основни хранителни продукти и масовата емиграция, които съпътстват развитието на южноамериканската държава през последните пет години.
Венецуела е член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и до 2014 година се развиваше успешно, но със спада на цените на петрола икономиката ѝ се срина. Днес дори и известната с богатите си залежи на петрол провинция Сулия страдат от липсата на електричество. През март 3,7 млн. жители останаха повече от 24 часа на тъмно.
Само преди няколко години жителите на тази провинция караха скъпи автомобили и използваха частни самолети, за да пътуват до популярни туристически дестинации, където залагаха изкараните от петролната индустрия средства в казината. Днес обаче и техните домове потъват в мрак, а енергийният министър Луис Мота предупреди, че прекъсването на тока за по осем часа на ден ще стане нещо нормално и за тази провинция.
Липсата на електроенергия не е просто битов проблем. Провинция Сулия е известна не само с петролните си залежи, но е и център на млечната и месната индустрия, а без ток и това производство пропада. Според данните на фермерите продукцията е намаляла наполовина.
Властите все още не дават информация и разяснения за какво точно става въпрос. Знае се само, че се работи върху стабилизиращ план, посочва още Ройтерс.
Засега Каракас успяваше да остане на светло, но и столицата вече беше засегната от прекъсване на захранването. Мота съобщи в Twitter, че без ток е 80% от територията на града.
Токовите удари унищожават и електроуредите, а жителите не могат да си позволят покупката на нови с нищожните си заплати и пенсии и на фона на годишна инфлация от 46 000% през юни.
Пос терминалите стават все по-важни дори и при дребни покупки при тази инфлация, но те също спират да работят, когато токът спре. Някои търговци откриват спасителни трикове - свързват терминалите в магазините си в акумулаторите на автомобилите си.
Повечето жители на Венецуела обаче посрещат вечерите на свещи, а градовете се превръщат в призрачни.