IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преди срещата с Тръмп Путин е ликвидирал почти всички американски облигации

Русия вече не е сред големите американски кредитори, които държат облигации за над 30 млрд. долара

10:39 | 19.07.18 г. 66
Автор - снимка
Създател
<p>
	Сградата на руската централна банка. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Сградата на руската централна банка. Снимка: архив Ройтерс

Всъщност има вероятност зад продажбите на американски държавни облигации да се крие стратегически ход. От икономическа гледна точка разпродажбите не са рационално решение. Цената на петрола се повиши през последната една година. От юни 2017 г. цената на един барел скочи с почти 50%. Паралелно с това се покачиха и руските валутни резерви – с 60 млрд. долара до почти 460 млрд. долара. В момента с дневен добив от почти 11 млн. барела Русия е най-големият производител на петрол в света. 

Но и самият момент на продажбите на облигации насочва към политически мотиви. През април неочаквано Вашингтон наложи санкции над „Русал“ и на практика блокира голяма част от бизнеса на руската алуминиева компания. За гиганта не е толкова важно, че вече няма да може да продава алуминий навсякъде по света, а че няма да може да си позволи да взема лихви по своите доларови облигации. А това може и да е показало на Владимир Путин колко уязвима е неговата икономика и бизнес и колко много зависи тя от милостта на американците, твърди анализатор пред Die Welt.

„Америка използва долара като оръжие", казва и Чарлс Гейв, стратег в независимата анализаторска компания GK Research. „Глобални трансакции, при които се плаща с долари, могат да бъдат забранени само с един подпис от Вашингтон“. А разпродажбите на ценни книжа на САЩ не са единственото доказателство, че Москва иска да стане по-независима от Америка.

През последните години Руската централна банка постоянно увеличаваше своите златни резерви, като количеството на натрупания ценен метал скочи четири пъти за последните десет години. Междувременно банката съхранява 1890 тона злато в касите си – най-високата стойност от разпадането на Съветския съюз насам.

За разлика от долара златото не е държавна валута. Тук никое правителство няма думата, поради което благородният метал се използва често и от авторитарни управници. Но дори и по-малко автократичните владетели са все по-зле настроени към американски доларов диктат. „Като последваща стъпка на икономическата война Америка може да ограничи достъпа до долара до себе си, което би имало огромни последици за света", казва Гейв.

Цялата глобална финансова система работи въз основа на американската валута. Повечето парични потоци са базирани на долари. Във всяка точка във веригата на трансакции Вашингтон може да наложи вето и да отстрани даден играч. Само тази заплаха е толкова мощна, че никой не иска да се кара сериозно с американците. Ако днес искате да купувате петрол, имате нужда от долари и в известен смисъл зависите от благодатта на Америка. Именно това прави санкциите срещу Иран толкова мощни.

Поне засега няма видима алтернатива на господството на долара. Еврото все още не нарушава водещата позиция на Америка. Наистина, сега американският дял от световните валутни резерви възлиза на 62,5% - доста под нивото от 72% към момента на въвеждането на еврото. Но общата европейска валута държи едва 20%, което е по-малко от една трета от доларовите резерви.

И сега изглежда Путин използва своите петродолари, за да промени финансовия ред. "Путин обяви, че иска да диверсифицира държавната съкровищница", казва Синче.

Руският президент има силни съюзници. Китай започна да „дедоларилизира" страната, тоест да се освобождава от долара. На Шанхайската фондова борса от година се търгуват фючърси върху петрола с юани. 

Пекин обаче все пак държи на американските си облигации. През май Народната република увеличи участието си с 1,2 млрд. долара, като сега то възлиза на близо 1,2 трлн. долара -  почти една пета от всички държани от чуждестранни инвеститори облигации.

Възможно е ръководителите в Пекин да държат облигациите като вид залог при преговорите за търговската война. Китай, със своите облигации за 1,2 трлн. долара, притежава истинска мощ и няма нужда да блъфира, както Русия. Дори в най-добрите си времена Кремъл държеше американски облигации за 176 млрд. долара – пренебрежителна сума спрямо тази на Пекин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 52 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 5 години
Да не отваряме дума пък от кога и какви са танковете и ядрените оръжия и на САЩ, и на Великобритания, и на Франция... Във великата икономика Германия лани откриха, че в Бундесфера има 4 изправни танка и 12 самолета... ;) Що не погледнеш в тубата клипчета как се движат американските ейбрамси, дето ги прекарват напоследък от зад океана и ги тътрузят из Източна Европа ... Като махнеме Китай и Израел, на сичките армиите са им "наследство" от времето на СССР... Но вече тече нов каундаун и нова надпревара, където рашките май водят, иначе немаше да е тоя рев у НАТО... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 62 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 5 години
Е, и? Това какво променя? Един познат получи през 90-те три апартамента и магазин в центъра на София по наследство - сега живее в панелна гарсониера в Обеля 2 със свалени радиатори... ;) :lol:Нали се сещаш, ако след Брежнев беше дошъл Путин или некой като него, вместо оня с лекето на тиквата, къде щеше да е сега СССР? ;)И се моли "ръждясалите" Т-72 да не се разходят пак из Ивропа, щото в ръцете на руски танкисти се държат доста различно, отколкото в ръцете на армията на Асад или Порошенко... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 19 rate down comment 49
Money
преди 5 години
Ядреното оръжие и ръждясалите Т-72 са наследство от СССР ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 85 rate down comment 22
Mavi Goz
преди 5 години
"Владимир Путин е талантлив играч на покер, който знае как да блъфира и при лоша ръка. Въпреки че Русия е икономически по-малка страна и все повече изостава от редица други икономики, руският президент върна страната си на глобалната политическа сцена."Бойчо, това, което си написал е абсолютен nonsence! Руската икономика е достатъчно силна за да усигури на Путин мястото на глобален играч наравно с ЕС, САЩ и Китай. Щом е успяла да изгради, поддържа и развива втората по мощ военна машина в света, което изключва всякакъв силов сценарий за натиск върху държавата му, икономиката в аспекта "глобален играч" е абсолютно адекватна!Путин не е отчаян покерджия, а хладнокръвен, умен и силен шахматист. Тъ пашките опити да го представяте като хазартен авантюрист водят дамо до поредната изненада от премерените му ходове и после само кляфкате *** си наизустени опорки и се въртите като палаши, загубили следата на дивеча.Ако Путин продава американски дълг, можете да сте сигурни, че добре е премислил какво и защо го прави. Путин никога не си играе игрички "тука има - тука нема". И не го прави да плаши некого, а да извади некакъв келепир. Некой ден ше ви стане ясно - вероятно, пак след дъжд качулка... Сега продължавайте да му правите ежедневни психопрофили... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 47 rate down comment 8
Стефчо
преди 5 години
Бойчо, сайтчето ви копае нови дъна - Путин не продава никакви американски облигации. за тая цел си има централна банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 57 rate down comment 9
Дядо Коледа
преди 5 години
Федералният резерв може и 100% да започне да притежава, нали те печатат доларите, колкото искат толкова създават . Мисля много добре се е ориентирал, че от САЩ е хартията, от останалия свят реални активи и блага. Нищо за нещо, така е добре , но само за САЩ, а когато и двете страни не са доволни не е добре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 25
mrynmryn
преди 5 години
0.00141401261996836570966606772234% да сме точни, но да, те едвали са разбрали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 66
redcretin
преди 5 години
Да, в отчаянието си Рашастан се класира дори след Чили хахахахаха :)Твърде са малки и незначителни, голяма е само устата на Джуджи. За жалост целия му народ плаща тая грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 40 rate down comment 1
Toranaga
преди 5 години
Става доста интересно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 40 rate down comment 12
Императорът
преди 5 години
Вова е ного хитроумен и има не по-малко хитроумни съветници. Вероятно Вова ще се донагувичи със златце. Може пък и да започне масирано изкупуване от държавата на акции - от руски и не само руски хипермегакомпании... няма да се учудя, ако Русия увеличи сериозно делът си в Газпром - изкупувайки АДР-чета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още