fallback

МВФ: Разрастващите се търговски войни увеличават рисковете за растежа

Институцията запазва прогнозата си за развитието си на глобалната икономика, но предупреждава за слабости, възникнали в развитите икономики

20:17 | 16.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Растящото търговско напрежение може да се отрази върху възстановяването и растежа на глобалната икономика, предупреждава Международният валутен фонд (МВФ) в своята актуализирана прогноза за икономическото развитие.

Според оценката на институцията растежът на световната икономика ще се запази в размер на 3,9% през 2018 година и 2019 година, каквито бяха прогнозите и през април. Но заради търговските войни този ръст не е равномерен, някои големи икономики изглежда са достигнали своя пик на икономическа експанзия, а рисковете се увеличават.

Ескалацията на търговските войни може да подкопае бизнес доверието и развитието на финансовите пазари, както и да намали инвестициите. Търговските бариери ще направят стоките по-недостъпни, ще нарушат световните вериги на доставки и ще забавят развитието на новите технологии, което ще намали производителността.

По отношение на неикономическите рискове от МВФ виждат забавяне на реформи, политическа несигурност, което също застрашава обема на инвестициите и води до забавяне на икономическата активност. Посочени примери са Италия, както и страни от Близкия изток и Африка.

В допълнение много страни продължават да изпитват негативните ефекти от екстремни климатични събтия и природни бедствия, които могат да окажат влияние далеч извън границите на една държава, предизвиквайки миграционни потоци.

В своята актуализирана прогноза от МВФ леко занижават очакванията за ръст на икономиките на развитите страни - с 0,1% спрямо април 2018 година, до 2,4% през 2018 година. Експанзията ще се забави до 2,2% през 2019 година. Промяната се дължи основно на по-съществено от очакванията забавяне на еврозоната и Япония.

За САЩ МВФ не променя прогнозата си - ръстът през 2018 година ще бъде 2,9%, а през 2019 година ще достигне 2,7 на сто. От институцията посочват, че значителните фискални стимули, заедно с вътрешното потребление, водят до ръст на производителността и намаляване на безработицата до най-ниските нива за последните 50 години. Това от своя страна създава инфлационен натиск в американската икономика. Вътрешното търсене ще насърчи и вноса, което ще има ефект върху увеличаването на дефицита на текущата сметка и допълнителни търговски дисбаланси.

По отношение на еврозоната от МВФ прогнозират растежът през 2018 година да достигне 2,2%, спрямо 2,4% през април. През 2019 година експанзията ще се забави до 1,9 на сто. Институцията ревизира ръста на двигателите на европейската икономика - Германия и Франция, които показват слабости през първото тримесечие на годината. По-зле от очакваното се представя и Италия.

През следващите месеци развиващите се икономики ще изпитват ефектите от множество фактори, сред които растящите цени на петрола, геополитическите конфликти, търговското напрежение и ситуацията на валутните пазари. Всяка една страна в тази група е изложена по различен начин на тези фактори.

Прогнозата за Китай остава без промяна - ръстът през 2018 година ще бъде в рамките на 6,6%, а през 2019 година ще се забави леко до 6,4 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:56 | 14.09.22 г.
fallback