Преди срещата на НАТО, насрочена за 11 и 12 юли, лидерите на страните от Алианса се притесняват ще успее ли организацията да запази целостта си след действията на Доналд Тръмп, пише в коментар The Washington Post.
Притесненията са породени от плановете на американския президент за тази седмица - първо той ще присъства на срещата на НАТО, където се очаква да продължи да критикува европейските държави за по-ниските разходи за отбрана, които отделят. След това той ще проведе среща с руския президент Владимир Путин в Хелзинки.
Европейските лидери обаче се опасяват, че Тръмп ще се откаже от тях в името на по-добри отношения с Кремъл.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е предупредил преди месец, че съдейки по езика на Тръмп, лидерите на ЕС не могат да разчитат, че НАТО ще издържи. В НАТО вече се появяват коментари, че Путин и Тръмп могат да създадат такъв съюз, който да върне света до времената на Първата световна война.
"Нашият най-голям съюзник не само има несъгласия с нас, но и всъщност изглежда има желание да напусне", казва Томас Валасек, бившият посланик на Словакия в НАТО, а днес ръководител на мозъчния тръст "Карнеги" в Брюксел.
Усещането идва от действията на Доналд Тръмп през последните седмици.
Разбира се, малцина са тези, които наистина вярват, че САЩ ще подаде молба за напускането на НАТО - най-малкото републиканците в Конгреса биха го спрели. Но опасенията са, че американският президент може да предприеме действия, които да доведат до проблеми, пише още The Washington Post.
В Европа опасенията са, че Доналд Тръмп може да предизвика криза в Алианса. И те имат основания, защото американският президент изглежда готов на това.
"Ще кажа на НАТО - трябва да започнете да плащате сметките си. САЩ няма да се грижи за всичко", каза той по време на митинг в Монтана през миналата седмица. "Ние сме глупаците, които плащат за всичко", допълни още той.
Investor.bg припомня, че разходите за отбрана, които трябва да правят страните от НАТО, са в размер на 2% от брутния им вътрешен продукт (БВП). Само няколко страни от ЕС обаче изпълняват това изискване на Алианса, което от месеци предизвика критики от страна на Доналд Тръмп.
В Европа се опасяват, че тези враждебни коментари вече се отразяват на сигурността, защото се появяват съмнения, че ако един член бъде нападнат, останалите ще застанат зад него. Очакванията са, че скоро САЩ ще откажат да участват във военни учения на НАТО в Източна Европа, за да избегне провокации с Русия, както и че въобще ще намалят военното си присъствие в Европа.
Но един от най-големите кошмари на Европа е, че Доналд Тръмп ще признае анексирането на Крим от Русия по време на срещата му с Владимир Путин в Хелзинки, което може да насърчи и други държави да преначертаят границите със сила.
Срещата на лидерите на страните от НАТО ще се състои на 11 и 12 юли в Брюксел. Очакванията са,че след решението за името Македония ще получи покана за присъединяване в Алианса. Според източници на ТАСС в германското правителство обаче няма да бъде повдигана темата за членството на Украйна и Грузия.