fallback

Меркел не можа да избегне разкол в коалицията. А сега накъде?

Спорът в управляващата коалиция на германския канцлер Ангела Меркел бързо ескалира в едно от най-големите изпитания за управлението й

13:52 | 16.06.18 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Сблъсъкът отвори пробойна н сърцето на собствения лагер на канцлера – между нейния Християндемократически съюз (ХДС) и баварската й посестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС). Начинът, по който конфликтът ще бъде решен, ще определи бъдещето на канцлера.

Лидерът на ХСС Хорст Зеехофер, който е и вътрешен министър, иска да приложи план, предвиждащ обратното връщане на мигранти, които вече са се регистрирали за убежище в друга държава от ЕС. Меркел от своя страна отхвърли предложението, което според нея ще унищожи постигането на общоевропейски отговор на миграционната криза.

Засега и двамата лидери се радват на подкрепа за позициите си, които олицетворяват разногласията между двете партии от началото на бежанската криза през 2015 г.

По този повод Bloomberg обобщава няколко варианта, по които биха могли да се развият събитията в германската коалиция. 

Постигане на компромис

Възможно е двете страни да успеят да постигнат компромис след първоначалния си спор. Стопяването на ледовете може да започне още в понеделник, когато лидерите на ХСС трябва да се срещнат в Мюнхен. Зеехофер може да даде на Меркел онова, което иска, а именно време до срещата на върха на ЕС в края на юни, на която да сключи двустранни споразумения с някои от другите европейски страни като Италия и Гърция.

Меркел също може да направи компромис като даде ново предложение за решаване на въпроса. Но ако поддаде на баварските искания, това би било безпрецедентна загуба на авторитет.

Ако не бъде постигнато разбирателство сблъсъците също могат да започнат най-рано в понеделник, когато също Зеехофер е обявил, че ще започне прилагането на плана си. Като министър на вътрешните работи той има такова право въпреки несъгласието на канцлера.

Но дори и Меркел да получи исканата отсрочка до 28-29 юни, това може само да отложи разпалването на конфликта, тъй като няма гаранции, че та ще може да сключи двустранни споразумения с другите европейски страни, като тя вече определи подобен вариант като амбициозен.

Вот на доверие

Според германската конституция, за да се разпадне една управляваща коалиция, трябва да бъде свикан вот на доверие в парламента. ХДС и ХСС заедно имат общо 246 мандата, с тези на Германската социалдемократическа партия (153) имат мнозинство от 44 депутата в 709-членния Бундестаг.

Подобен ход би бил абсолютният измерител за подкрепата за Меркел като канцлер. Дори и да не може да разчита на ХСС или на всички гласове от своята собствена партия, то тя отново може да постигне успех благодарение на гласовете на зелените например, които имат 67 депутати.

Меркел подава оставка

Ако канцлерът възприеме властта си като необратимо компроментирана, тя ще трябва да се оттегли. Бундестагът ще бъде принуден да избере нов канцлер, който да я смени на поста, най-вероятно от ХДС. Освен ако управляващите партии не се съгласят да продължат коалицията с друг лидер, ще трябва да бъдат проведени нови избори.

Раздяла в дясно

ХДС и ХСС са побратимени партии със съвместен парламентарни партийни комитети и изборна програма. Гледайте на ХСС като на баварския клон на дясноцентристите – ХДС оперира във всички германски провинции с изключение на Бавария.

Раздяла между политическите сили би била драстична, но не и безпрецедентна. През 1976 г. лидерът на ХСС Франц-Йозиф Щраус разпусна съвместните комитети, но раздялата бе за кратко. За баварците подобен ход не е добра идея, тъй като отваря вратите за това ХДС да започне своя кампания в Бавария, отслабвайки позициите на ХСС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:56 | 11.09.22 г.
fallback