Малцина в Русия имат големи надежди за представянето на националния си отбор в рамките на Световното първенство по футбол, което започва в четвъртък. За президента на страната Владимир Путин обаче възможностите за трупане точки ще идват най-вече извън спортните терени, пише в свой анализ The Wall Street Journal.
Най-гледаното спортно събитие в света е шанс за Путин да демонстрира икономическия напредък на Русия и да възстанови международното доверие по време на 19-годишното му управление въпреки нарастващата изолация от Запада.
За Путин това е и възможност да представим страната си като нарастващ геополитически мощен посредник на фона на хаотичната външна политика на САЩ под управлението на президента Доналд Тръмп.
„Мачовете ще бъдат красиви, но и полезни, защото има много високопоставени колеги от много страни, които пристигнаха и има възможност да говорят, да се срещнат", каза Путин след срещата си с колегата си от Азербайджан в сряда.
Тъй като Западът се опита да изолира Русия заради военните ѝ намеси в Украйна и предполагаемата намеса в изборите на други държави, Кремъл се опитва да изгради нови отношения в Азия и Близкия изток. В четвъртък Путин ще се срещне с принца на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман преди мача на Русия срещу Саудитска Арабия, за да обсъдят облекчаването на съвместните съкращения при производството на петрол, които помогнаха за поддържането на високите цени през изминалата година.
Срещата обещава да бъде по-важна от самия мач. Русия е с най-ниска позиция в ранглистата на Международната футболна асоциация ФИФА от участващите в турнира страни, а Саудитска Арабия е едно място по-горе.
Въпреки това Путин се изправя пред тежка битка, за да превърне Москва в геополитически форум по време на шампионата.
Едва около дузина държавни глави са потвърдили присъствието си. Само един от тях, този на Панама, представлява страна, която действително се класира за турнира. Някои от страните, представени от техните лидери, като Руанда и Таджикистан, никога не са участвали в турнира, докато две държави - Южна Осетия и Абхазия, са отцепнически държави, признати от малцина освен от Москва.
Последното голямо спортно събитие в Русия, Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г., беше опетнено от предполагаема допингова програма, спонсорирана от държавата, която доведе до изгонването на руския отбор от следващите зимни игри.
Повечето световни лидери са напът да бойкотират събитието сега заради руската инвазия в Украйна, присъединяването на Крим, твърденията за намеса в американските избори и допинг скандалите, които от години преследват руския спорт. Великобритания заяви, че нито един високопоставен неин служител няма да пътува до Русия в знак на протест срещу предполагаемото отравяне на бивш шпионин с нервнопаралитичен газ в Англия през тази година.
Външният министър на Великобритания Борис Джонсън сравнява домакинството на Мондиала в Русия с Олимпиадата през 1936 г. в Берлин.
„Перспективата Путин да се похвали с това спортно събитие е отвратителна" , каза Джонсън пред парламентарна комисия през март. Украйна, където Русия води тайна война от 2014 г. насам, осъди особено жестоко руското домакинство на турнира. Украинският режисьор Олег Сенцов, който е затворен в Русия заради това, което той и западните столици наричат политически мотивирани обвинения в тероризъм, е в гладна стачка и настояващ за освобождаването на десетки политически затворници.
В сряда Путин се опита да попречи на служителите на ФИФА да запазят "спорта извън политиката".
За Путин Световното първенство е шанс да покаже икономическия прогрес и стабилността, които той е донесал на Русия след хаоса на 90-те години – нещо, което може да проличи от чистите улици, безупречните паркове и ремонтираните паметници, които запълват центровете на Москва и Санкт Петербург. Негови критици обаче твърдят, че така той откупува политическата свобода и международната изолация.
В цялата страна сигурността е затегнала, а разузнавателните служби засилват акциите си и наблюдението в преобладаващо мюсюлманските райони на Русия в планините Урал и Кавказ, твърди групата за човешки права Agora.
Рамзан Кадиров, чеченски военачалник, който успя да укроти мюсюлманския район по заповед на Москва за сметка на това да не бъде съден за стотици предполагаеми убийства, ще излезе до футболната звезда на Египет Мохамад Сала на стадиона на регионалната столица Грозни.
Русия изразходва 12 млрд. долара за подготовката за събитието въпреки понижението на реалните заплати и застаряването на икономиката. Някои проекти обаче доведоха до подобряване на инфраструктурата на далечните провинциални градове домакини, включително нови летища и други транспортни връзки.
Проектите също така напълниха джобове на свързани с властта милиардери, някои от които са в списъци на западните санкции и чиито компании получиха милиарди рубли за инфраструктурни проекти, заключава WSJ.