Колко е лесно да пишеш в Twitter, а колко по-трудно е да мислиш. За кого си мислите след това изречение? Може би за един магнат от Ню Йорк, който изпълнява ролята на американски президент от вече 17 месеца? За онзи Доналд Тръмп, който именно чрез Twitter оттегли подписа си от заключителната декларация на Г-7 заради гнева си към канадския премиер Джъстин Трюдо? Или за онзи Тръмп, който публично изказва радостта си от новите данни за пазара на труда, които към дадения момент все още са строго секретни? Но пък раздвижват борсата в една или друга посока. В неправилните ръце Twitter - бързото оръжие за комуникация, може да причини големи щети.
В този понеделник Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун са на политически организиран тур в Сингапур - преди официално да се срещнат там утре в рамките на своята Среща на върха. Американецът трябва да защити най-сетне прозвището си на „топ преговарящ“. А диктаторът от Пхенян следва препоръките на комунистическите си приятели от Китай. По ирония на съдбата срещата се провежда точно в Сингапур – център и символ на онова, което Тръмп толкова енергично отхвърля - глобализацията.
В продължение на месеци европейските лидери заемаха ту ролята на просяка, ту тази на психолога, за да разубедят Доналд Тръмп да започва търговска война. Сега една снимка от срещата на Г7 показа цялата дилема: Меркел меркелува, Тръмп се противопоставя. Според германския бизнес всекидневник Handelsblatt Министерството на външните работи на Германия е формулирало за първи път своя собствена стратегия за справяне със САЩ - и приравнява Вашингтин де факто на равна нога с Русия и Китай.
Но да се върнем отново в света на Доналд Тръмп. Още една ирония на съдбата - именно с Канада и Мексико, в момента разглеждани от Белия дом както едва ли не смъртни врагове, САЩ кандидатстват за съвместно домакинство на Световното първенство по футбол през 2026 г. В сряда по време на конгреса на ФИФА ще се стигне до решаващия вот срещу кандидатурата на Мароко. Сигурно е, че през 2026 г. на Мондиала ще играят 48 отбора - в Катар през 2022 г. и след броени дни в Русия ще има "само" 32 отбора. Във времената на търговски войни ФИФА, под ръководството на своя бос Джани Инфантино, представя своя основен продукт – футбола, по прост начин: повече мачове, повече телевизия, повече пари....
Повече по темата за срещата между Тръмп и Ким вижте в коментара на Беатрис Фин, изпълнителен директор на Международна кампания срещу ядрените оръжия в Bloomberg TV Bulgaria.
Вижте и коментара на главния редактор на Investor.bg Бойчо Попов за по-важното от миналата и тази седмица в предаването "В Развитие".