Туристическата индустрия на Турция в размер на 26 млрд. долара бе засегната от опасения за сигурността и политически спорове през последните години, но малка част от пазара тихо се разраства - морски почивки за консервативни мюсюлмани, пише Ройтерс.
Десетки хотели и курорти по бреговете на Турция с отделни басейни и плажове за мъже и жени, за да отговорят на религиозните ограничения, привличат семейства от Турция, Средния Изток и мюсюлманските общности на Запад.
Макар че все още представлява само малка част от туристите, пазарът на "халал" (термин, обозначаващ всички позволени неща и дейности според исляма – бел.ред.) успя да преодолее трудностите и изглежда се насочва към стабилен растеж.
"През последните няколко години имаше бойкот на Турция като туристическа дестинация, но видяхме, че „халалският“ туризъм процъфтява през този период", коментира Уфък Секин от halalbooking.com за международни ислямски почивки.
„Този тип туристи са по-устойчиви. Те не се плащат лесно от заглавията“, каза Секин, рекламирайки почивките с плажове само за жени и отделни стаи за двата пола.
Общият брой на туристите в Турция спадна с една четвърт до 10-годишно дъно през 2016 г., засегнат от неуспешен преврат, вълна от бомбени атентати и спора с Москва. Секторът успя да се съвземе миналата година, а правителството очаква 40 милиона посетители тази година.
Чрез Halal Booking общо 12 000 туристи са посетили страната през 2015 г., удвоявайки този брой през следващите две години въпреки напрежението в Турция. Тази година се очаква 70 хил. от този тип туристи да посетят страната, чийто президент Реджеп Ердоган е благочестив мюсюлманин, който върна религията обратно в масовия обществен живот.
Само 60 хотела предлагат почивки тип „халал“ в цяла Турция, но данни от ноември показват, че страната е прескочила четири места и е стигнала до третата най-популярна дестинация за ислямски почивки, след Обединените арабски емирства и Малайзия.
Този тип хотели са били напълно резервирани в Турция миналата година за празника за края на мюсюлманския свещен месец Рамадан, за разлика от традиционните хотели, показват официални данни, цитирани от Ройтерс.
Слънце, море...и самота?
В Алания, средиземноморски курорт, известен със своите широки пясъчни плажове, халалските хотели предлагат молитвен килим във всяка стая, басейни и плажове, обособени за мъже и жени и смесени области за семейства. Храната също е халал, а алкохол не се сервира.
Хотел Wome Deluxe предлага басейни само за жени с охрана, където се влиза след предаване на телефони и камери.
„Преди няколко години 80-90% от нашите гости бяха от Турция. В момента повече от 60% от нашите гости са чужди мюсюлмани“, каза генералният мениджър на хотела Юсуф Герсекер.
Много от тези чуждестранни гости са мюсюлмани от европейски страни, които казват, че атмосферата на десни и антиимигрантски настроения ги кара да търсят почивки другаде. Забраната във Франция за банските буркини например, покриващи цялото тяло, също кара мюсюлманите да се чувстват неудобно.
„Не е възможно да се намери такава почивка с мюсюлманска концепция там", казва Хасайн от Франция, докато отпива от коктейла си по цял бански в Алания.
„Всеки гледа в теб, ако не се вписваш в общото“, коментира тя.