Производителите на лекарства се надпреварват да трупат здравни досиета на пациентите и да сключват сделки с технологични компании, тъй като анализите на големи данни (big data) започват да отключват информация за начина, по който лекарствата се представят в реалния свят.
Изучаването на доказателства от реалния свят дава на производителите мощно средство за утвърждаване на стойността на техните лекарства - нещо, което Roche искаше да използва със закупуването на Flatiron Health в началото на годината.
Половината от 1 800 клинични проучвания в света, включващи данни от реалния свят и от реалния живот от 2006 г. насам, са започнали през последните три години, като рекордните 300 са стартирали миналата година, пише Ройтерс.
Най-горещите области за такива изследвания включват рак, сърдечни заболявания и респираторни заболявания.
В исторически план е трудно да се разбере как работят лекарствата в рутинната клинична практика, но с появата на електронни медицински досиета, бази данни за застрахователни искове, фитнес часовници и дори социални медии - вече има изобилие от нови данни.
Възможността на компаниите да се докоснат до пациентите в реалния свят, които представляват по-широка извадка от обществото, отколкото сравнително тесния подбор, включен в традиционните проучвания, става все по-полезна, тъй като медицината става по-персонализирана.
Но също така това открива нов фронт в дебата за корпоративния достъп до лични данни в момент, когато технологичните гиганти Apple, Amazon и Alphabet се стремят да навлязат в здравната ниша.
Някои активисти и академици се притесняват, че тези данни ще бъдат използвани главно като търговски инструмент от фармацевти и може да навредят на неприкосновеността на личния живот на пациентите.
Изучаването на опита на милиони пациенти е особено важно при болести като рака, при които лекарите искат да знаят дали има по-голяма полза от употребата на определено лекарство при пациенти с много специфични туморни характеристики.
В случая със сделката с Flatiron Roche придоби фирма, която работи с 265 клиники за ракови заболявания в САЩ и шест големи академични изследователски центрове, което я превръща във водещ куратор на онкологичните доказателства. Roche, която вече притежава 12,6% от Flatiron, ще плати 1,9 млрд. долара за останалите.
Но интересът към такива данни от реалния свят далеч надхвърля раковите заболявания.